Fotbal: San Lorenzo, a doua finalistă a Cupei Mondiale a cluburilor

Echipa argentiniană San Lorenzo de Almagro, deținătoarea Cupei Libertadores la fotbal, s-a calificat în finala Cupei Mondiale a cluburilor, miercuri seara, la Marrakech (Maroc), după ce a dispus în semifinale de formația neozeelandeză Auckland City FC, campioana Oceaniei, cu scorul de 2-1 (1-0, 1-1), după prelungiri.

San Lorenzo a deschis scorul prin Pablo Barrientos (45), echipa din Auckland a egalat în min. 67, prin Angel Berlanga, iar Mauro Matos (93) a înscris golul decisiv pentru sud-americani, la scurt timp după intrarea în prelungiri.

În fața a 18.458 spectatori au evoluat echipele:

San Lorenzo: Sebastian Alberto Torrico — Walter Kannemann, Emanuel Mas, Mario Yepes — Juan Ignacio Mercier, Julio Alberto Buffarini, Nestor Ortigoza (Facundo Tomas Quignon, 109), Pablo Barrientos, Enzo Kalinski (Mauro Matos, 77) — Martin Cauteruccio, Gonzalo Veron (Leandro Romagnoli, 68). Antrenor: Edgardo Bauza .

Auckland: Tamati Williams — Angel Berlanga, Takuya Iwata, John Irving, Ivan Vicelich, Marko Djordjevic (Sanni Issa, 96) — Tim Payne, Mario Bilen, Ryan de Vries — Emiliano Tade (David Browne, 90), Fabrizio Tavano (Sam Burfoot, 100). Antrenor: Ramon Tribulietx.

Arbitru: Benjamin Williams (Australia).

Clubul favorit al Papei Francisc va juca în finală cu Real Madrid, după ce campioana Europei a surclasat, marți, în prima semifinală formația mexicană Cruz Azul cu scorul de 4-0. Finala este programată sâmbătă, la Marrakach (21,30, ora României). În finala mică se vor înfrunta (18,30) Cruz Azul și Auckland City FC.

În meciul pentru locurile 5-6, formația algeriană ES Setif, campioana Africii, a întrecut pe Western Sydney Wanderers, campioana Asiei, cu scorul de 5-4, la loviturile de departajare, scorul fiind egal, 2-2, la finalul prelungirilor. Romeo Castelen a deschis scorul pentru formația de la Antipozi (5), dar africanii au restabilit egalitatea în debutul reprizei secunde, în urma autogolului marcat de Daniel Mullen (50). La scurt timp, ES Setif a trecut în avantaj, grație golului semnat de Abdelmalek Ziaya (57), dar golul marcat din lovitură liberă de brazilianul Vitor Rodrigues Saba (89) a trimis meciul în prelungiri.

La loviturile de departajare, Saba, Trifiro, Juric și Fofanah au marcat pentru australieni, iar Gasmi, Belameiri, Mellouli, Megatli și Zerara au înscris pentru Setif. Au ratat Haliti, Bouzanis, Mullen și Adeleke, respectiv Djahnit, Ziaya, Arroussi.

În fața a circa 4.000 de spectatori au evoluat echipele:

ES Setif: Sofiane Khedairia — Said Arroussi, Mellouli, Zarara, Lamri (Lagraa, 64) — Megatli, Gasmi, Djahnit, Younes (Belameiri, 76) — Ze Ondo, Ziaya.

Western Sydney: Bouzanis — Mullen, Golec, Haliti, Poljak (Fofanah, 79) — Sotirio (Saba, 67), Castelen, Adeleke, Trifiro — Alessi, Baccus (Juric, 67).

Arbitru: Norbert Hauata (Tahiti).

2 Document secret rusesc obținut de Washington Post

3 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia