Fotbal: Uruguay - Paraguay 1-1, la Copa America 2015

Selecționata Uruguayului, deținătoarea trofeului, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de fotbal Copa America 2015, în urma rezultatului de egalitate, 1-1, înregistrat în partida cu reprezentativa Paraguayului, disputată sâmbătă seara în orașul chilian La Serena, în cadrul Grupei B a competiției.

"Celeștii" au deschis scorul în minutul 29, prin Jose Maria Gimenez, dar paraguayenii au reușit să egaleze în finalul primei reprize, prin Lucas Barrios (min.44).

Cu patru puncte acumulate, naționala uruguayană este una dintre cele două echipe clasate pe locul 3 în grupele competiției care au obținut biletele patru sferturile de finală.

Arbitrul mexican Roberto Garcia a condus următoarele formații:

Uruguay: Fernando Muslera — Maxi Pereira, Sebastian Coates, Jose María Gimenez, Alvaro Pereira — Alvaro Gonzalez, Egidio Arevalo Ríos, Carlos Sanchez (Cristian Rodríguez, min.66) — Abel Hernandez (Christian Stuani, min.46), Diego Rolan, Edinson Cavani. Selecționer: Oscar Washington Tabarez.

Paraguay: Justo Villar — Marcos Caceres, Paulo da Silva, Bruno Valdez, Ivan Piris — Edgar Benítez, Nestor Ortigoza (Richard Ortiz, min.64), Osmar Molinas, Raul Bobadilla (Derlis González, min.68) — Nelson Haedo Valdez, Lucas Barrios (Roque Santa Cruz, min.72). Selecționer: Ramon Díaz. AGERPRES

1 Retragerea lui Piedone a devenit o chestiune de zile...