Gheorghe Hagi, cetățean de onoare al orașului Ovidiu

Gheorghe Hagi, fostul căpitan al reprezentativei României, a primit joi titlul de cetățean de onoare al orașului Ovidiu, localitate situată la circa 12 kilometri depărtare de municipiul Constanța, unde acesta a înființat o academie de fotbal care îi poartă numele, construind o bază sportivă. Decernarea titlului respectiv a avut loc în cadrul unei ceremonii organizate de Consiliul Local, la inițiativa primarului George Scupra.

Potrivit acestuia, titlul de cetățean de onoare i-a fost atribuit lui Gheorghe Hagi "în semn de prețuire pentru excepționala activitate sportivă și pentru contribuția deosebită adusă mediului economic și sportiv al comunității orașului Ovidiu".

Fostul fotbalist Gheorghe Hagi, supranumit "Regele fotbalului românesc" și "Maradona din Carpați", este în prezent om de afaceri și antrenor, el înființând în 2009, odată cu academia de fotbal, FC Viitorul, echipă care evoluează în Liga I.

Stadionul bazei sportive de la Ovidiu a primit zilele trecute aviz favorabil pentru găzduirea meciurilor de Liga I. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor