Gimnastică artistică-CM: Larisa Iordache, locul 5 la bârnă, Simone Biles, al 3-lea aur

Finala la bârnă a concursului special pe aparate din cadrul Campionatelor mondiale de gimnastică artistică de la Nanning (China) s-a încheiat cu un nou succes pentru sportiva americană Simone Biles, la a 3-a medalie de aur la această ediție, după cele de la echipe și individual compus, care s-a impus cu 15,100 puncte, în timp ce una dintre favorite, românca Larisa Iordache, a ocupat doar locul 5, cu 14,066 puncte, după ce a ratat, părăsind aparatul, cel mai greu element din concurs - saltul înapoi cu 360 de grade.

Medalia de argint a fost obținută de chinezoaica Yawen Bai — 15,033 puncte, iar cea de bronz a fost câștigată de Aliya Mustafina (Rusia) — 14,166 puncte.