Gimnastică artistică: Marius Berbecar și Andrei Muntean, calificați în finala de la paralele, la Europene

Sportivii români Marius Berbecar și Andrei Muntean s-au calificat în finala de la paralele, după calificările masculine desfășurate joi la Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Montpellier (Franța). Gimnaștii noștri au evoluat doar în concursul pe aparate, Berbecar obținând a doua notă la paralele, 15,566, după ucraineanul Oleg Verniaev, 16,000, în timp ce Muntean a ocupat locul 6, cu 15,300. Tot la paralele, Vlad Cotuna a obținut 14,266 (locul 31), iar Andrei Ursache 10,133 (94).

La sol, Andrei Muntean a fost notat cu 14,266 (locul 33), Ursache a primit 13,766 (54), Cotuna 13,166 (77), Vlad Rădeanu 12,700 (90).

La cal cu mânere Cristian Bățagă este a treia rezervă — locul 11, cu 14,800, Ursache s-a clasat pe 15 (14,633), Cotuna pe 47 (13,408), Rădeanu pe 85 (11,800).

Andrei Muntea a terminat pe locul 13 în calificările la inele, cu 15,100, Rădeanu a fost pe 54 (13,400).

În concursul de la bară, Vlad Cotuna a obținut a 12-a notă, 14,266, și este a treia rezervă în finală. Rădeanu s-a clasat pe 59, cu 12,600, Bățagă a încheiat pe 93 (11,400).

La individual compus, Verniaev a obținut cel mai bun punctaj în calificări, 89,832, cu aproape trei puncte avans față de următorul clasat, azerul Oleg Stepko, 86,856. Finala va avea loc vineri, de la ora 19,30 (ora României). Finala la paralele va avea loc duminică. AGERPRES

1 Dezvăluiri despre culisele unor negocieri secrete care ar fi putut termina demult războiul din Ucraina / Putin și Zelenski au fost dispuși să ia în cons…

2 Hărți care dau fiori / Victoria Rusiei în Ucraina ar avea consecințe devastatoare pentru apărarea NATO. România, printre țările aflate în pericol

3 VIDEO Unde o fi plecat așa intempestiv Nicușor Dan?

4 Un text dur și fără perdea despre ce se întâmplă acum în Ucraina și în „lumea civilizată”

5 Un articol despre ce se întâmplă în India...