Handbal feminin: CSM București a debutat cu o victorie categorică în Liga Campionilor

CSM București a debutat cu o victorie categorică, 33-21 (14-13) cu formația poloneză MKS Selgros Lublin, vineri, în Grupa D a Ligii Campionilor la handbal feminin, meci desfășurat în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'' din Capitală. Echipa oaspete, venită în România cu un efectiv redus, a ținut piept campioanei României doar în prima repriză.

După un început echilibrat, CSMB s-a desprins pentru prima oară la trei goluri în min. 11, 8-5. Diferența formației antrenate de Kim Rasmussen a crescut la cinci goluri în min. 15, 11-6, dar oaspetele au revenit pe finalul primei reprize și s-au apropiat la un singur gol, 14-13.

Echipa bucureșteană a avut un debut excelent de repriză secundă, iar ecartul de pe tabelă a crescut la șapte goluri, 21-14 (40). Au urmat trei goluri la rând ale polonezelor (21-17), dar apoi CSMB a fost de neoprit și s-a impus cu 33-21, făcând și faze de spectacol, printre care și un gol din poartă în poartă reușit de croata Jelena Grubisic.

Au evoluat echipele:
CSM: Mayssa De Pessoa, Jelena Grubisic (1 gol) — Isabelle Gullden (5 goluri), Fernanda Franca Da Silva (1), Ana Paula Rodrigues Belo (6), Line Anna Ryborg Joergensen (6), Cristina Vărzaru (6), Aurelia Brădeanu (2), Ekaterina Vetkova, Carmen Martin Berenguer (3), Maria Fisker (3), Deonise Cavaleiro Fachinello. Antrenor: Kim Rasmussen.

MKS Selgros: Ekaterina Djukeva, Weronika Gawlik — Karolina Bijan, Jessica Da Silva Quintino (4), Iwona Malgorzata Niedzwiedz (5), Malgorzata Rola (1), Marta Gega (5), Katarzyna Kozimur, Kamila Skrzyniarz (1), Edyta Charzynska (1), Joanna Szarawaga (4). Antrenor: Sabina Wlodek.

Au arbitrat Marija Ilieva și Silvana Karbeska (ambele din Macedonia); delegat EHF: Sandor Andorka (Ungaria).

În celălalt meci al grupei, deținătoarea trofeului, Buducnost Podgorica, echipă la care joacă și Cristina Neagu, primește replica formației suedeze IK Savehof. CSM București va disputa următorul meci în deplasare cu IK Savehof, pe 23 octombrie. AGERPRES

1 VIDEO „Ucrainenii au luat 8.000 de telefoane mobile și le-au pus pe stâlpi de doi metri, așa detectează dronele Shahed”

2 Retragerea lui Piedone a devenit o chestiune de zile...