Handbal feminin: HCM Baia Mare, victorioasă în Germania, 25-23 cu Thuringer HC, în Liga Campionilor

HCM Baia Mare a învins formația germană Thuringer HC cu scorul de 25-23 (10-12), sâmbătă, la Nordhausen, în Grupa principală 1 a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Victoria vicecampioanei României s-a conturat pe final, după câteva mingi parate de Paula Ungureanu (10 intervenții reușite în acest meci).

Debutul meciului a aparținut echipei gazdă, antrenată de tehnicianul de origine română Herbert Muller, care a condus cu 4-1 (10). Trei minute mai târziu scorul era egal, 4-4, iar apoi Thuringer a trecut din nou în avantaj, 6-4 (14), 7-5 (16). HCM Baia Mare a restabilit egalitatea, 7-7 (18), iar apoi a condus cu 8-7 (21). După ce echipa noastră a avut 9-8 (22), gazdele au întors scorul și s-au dus la 12-9 (29), rezultatul la pauză fiind de 12-10.

Thuringer HC a condus la o diferență de patru goluri, 14-10 (32), în debutul părții secunde, apoi a avut 16-13 (37) și 17-14 (39), dar HCM a revenit, a marcat patru goluri consecutive și a preluat din nou conducerea, 17-18 (44).

Meciul a fost echilibrat în continuare, iar formația germană a condus ultima oară în min. 53, 22-21. HCM a punctat de două ori la rând, 22-23 (55), iar în minutul 59 s-a desprins la două goluri, 23-25, scor care nu s-a mai schimbat până la final.

Cele mai bune jucătoare ale gazdelor au fost portarul Dinah Eckerle, cu 15 intervenții, și românca Eliza Buceschi, autoare a șapte goluri în poarta fostei sale echipe. Crina Pintea nu a jucat la gazde.

Pentru Thuringer au mai marcat Sonja Frey — 3 goluri, Svenja Huber — 3, Kerstin Wohlbold — 3, Iveta Luzumova — 2, Katrin Engel — 2, Meike Schmelzer — 1, Beate Scheffknecht — 1, Natalia Reșetnikova — 1.

Golurile formației HCM Baia Mare au fost înscrise de Alexandra Do Nascimento — 7, Melinda Geiger — 5, Lois Abbingh — 5, Allison Pineau — 3, Valentina Ardean-Elisei — 1, Adriana Nechita — 1, Timea Tătar — 1, Katarina Jezic — 1, Luciana Marin — 1.

Au arbitrat polonezele Joanna Brehmer și Agnieszka Skowronek, iar delegat EHFa fost danezul Bjarne Munk Jensen.
În alt meci din grupă, FTC-Rail Cargo Hungariaa învins-o pe Larvik cu 30-27. Duminică se va juca meciul Fleury Loiret Handball — Rostov.

În clasament, pe primul loc se află Rostov pe Don, cu 10 puncte, urmată de FTC-Rail Cargo Hungaria, 9 p, Larvik, 6 p, HCM Baia Mare, 4 p, Fleury Loiret Handball, 2 p, Thuringer HC, 1 p.

Următorul meci al vicecampioanei României va avea loc pe 5 februarie, pe teren propriu, cu FTC-Rail Cargo Hungaria.