Handbal feminin: România, învinsă de Suedia cu 26-17, în finala Trofeului Carpați

Naționala feminină de handbal a României a fost învinsă de Suedia cu scorul de 26-17 (14-6), sâmbătă, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, în finala Trofeului Carpați.

Tricolorele au dezamăgit, după ce în primul lor meci din competiție au învins formația Braziliei (27-19), campioana mondială en titre. Scandinavele au dominat clar jocul și au avut și 12 goluri avantaj pe tabela de marcaj, 25-13.

Pentru echipa României, antrenată de suedezul Tomas Ryde, au marcat Cristina Neagu — 7 goluri, Eliza Buceschi — 3, Adriana Nechita 2, Oana Bondar — 1, Gabriela Perianu — 1, Crina Pintea 1, Florina Chintoan 1, Aurelia Brădeanu 1.

În finala mică, Germania a dispus de Brazilia cu 25-20 (12-9). Pentru echipa antrenată de danezul Jakob Vestergaard au marcat A. Müller (1 gol), Minevskaja (5), Naidzinavicius (5), Hubinger (2), Althaus (4), Nadgornaja (1), Fischer (2), Wörz (4), Wohlbold (1). Golurile formației sud-americane au fost reușite de Alexandra Do Nascimento (3), Samira Rocha (1), Piedade (2), Fernanda Silva (2), Ana Rodrigues (7), Quintino (2), Deonise Fachinello (2), Souza (1). AGERPRES  


populare
astăzi

1 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

2 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

3 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”

4 DOCUMENT CNSAS / Cum a încercat regimul comunist să ascundă accidentul grav al Elenei Ceaușescu

5 Alarmă pe litoralul european / Bacteria Vibrio se extinde în Marea Mediterană și duce la închiderea plajelor în Spania