Handbal feminin: Rusia, învingătoare în fața Spaniei, la Campionatul Mondial din Danemarca

Echipa Rusiei a învins formația Spaniei cu scorul de 28-26 (16-14), luni seara, la Fredrikshavn, într-un meci din Grupa D a Campionatului Mondial de handbal feminin din Danemarca, grupă în care se află și selecționata României.

Rusia, care a ratat calificarea la ediția trecută a competiției (2013), se arată a fi în mare formă, câștigând acum în fața echipei clasate pe locul 4 la Mondialul de acum doi ani, după ce la debutul său a trecut de Norvegia, cu 26-25.

În prima repriză, Rusia și Spania au mers cap la cap până la 10-10 (min. 18), când ibericele au punctat de două ori (10-12). Rusia a revenit și a înscris patru goluri consecutive (14-12, min. 25), intrând la pauză cu un avans de două goluri, 16-14. Spania a mai avut o singură dată avantaj pe tabela de marcaj, 20-19 (43), echilibrul menținându-se până în minutul 53, când Rusia a punctat de patru ori a rând (trei goluri Bliznova), desprinzându-se decisiv.

Carmen Martin, jucătoarea echipei CSM București, a fost cea mai bună marcatoare a Spaniei, cu 6 goluri. Cele mai multe goluri din echipa Rusiei le-a reușit Irina Bliznova, 7.

În alte meciuri, România a surclasat Kazahstanul cu 36-20 , iar Norvegia a trecut cu 39-13 de Porto Rico.

Într-un meci derby din Grupa C, Franța și Coreea de Sud au terminat nedecis, 22-22, după un final dramatic. Franța a condus cu 21-18 (52), dar apoi asiaticele au marcat patru goluri consecutive, pentru 22-21 (56). Franța a egalat, 22-22 (57), iar până la final nu s-a mai marcat. Allison Pineau (HCM Baia Mare) a reușit 5 goluri pentru echipa Franței.

Rezultatele de luni:

Grupa C
Germania — Argentina 33-13
Coreea de Sud — Franța 22-22
RD Congo — Brazilia 11-26

Pe primul loc se află Brazilia, cu 3 puncte (+15), urmată de Franța, 3 p (+10), Germania, 2 p (+10), Coreea de Sud, 2 p (0), Argentina, 2 p (-12), RD Congo, 0 p (-23).

Grupa D
Porto Rico — Norvegia 13-39
Rusia — Spania 28-26
Kazahstan — România 20-36

România ocupă primul loc, cu 4 puncte (+49), urmată de Rusia, 4 p (+3), Norvegia, 2 p (+25), Spania, 2 p (+19), Kazahstan, 0 p (-37), Porto Rico, 0 p (-59).

Primele patru clasate se califică în optimile de finală. La egalitate de puncte primul criteriu este cel al rezultatului direct, iar al doilea este golaverajul general.

2 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!

4 „A fost așa toată durata zborului de patru ore”