Handbal masculin: Austria - România 27-24, în preliminariile CM 2017

Selecționata masculină de handbal a României a fost învinsă de reprezentativa Austriei cu scorul de 27-24 (13-9), miercuri seara, în localitatea Maria Enzersdorf, în Grupa a 2-a a preliminariilor Campionatului Mondial din 2017.

Tricolorii au reușit să mențină echilibrul în primele 20 de minute ale partide, perioadă în care au condus cu 1-0 (1) și 2-1 (5), iar deficitul maxim a fost de două goluri (3-5). De la 7-7 (20), Austria a punctat de cinci ori la rând și s-a desprins la 12-7 (26), scorul la pauză fiind de 13-9 pentru gazde.

În min. 37, Austria avea avantaj de trei goluri, 17-14, dar a avut o nouă perioadă de grație, cu cinci goluri consecutive, astfel că tabela a ajuns al 22-14 (42). Echipa antrenată de Aihan Omer a reușit doar să micșoreze diferența până la trei goluri, scorul final fiind de 27-24.

Valentin Ghionea a fost cel mai bun marcator al echipei noastre, cu 9 goluri.

Pentru România au mai înscris: Alex Csepreghi 6 goluri, Cristian Fenici 3, Marius Sadoveac 3, Demis Grigoraș 2, Marius Novanc 1.

Golurile echipei Austriei au fost marcate de Robert Weber — 6, Nikola Bilyk 6, Sebastian Frimmel 5, Maximilian Hermann 3, Alexander Hermann 2, Dominik Schmid 2, Tobias Wagner 2, Janko Bozovic 1.

În alt meci din grupă, Italia a învins Finlanda cu 27-19. România va juca următorul meci duminică 8 noiembrie, cu Italia, la Călărași (18,00).

Doar câștigătoarea grupei se va califica în play-off.

Meciul a fost arbitrat de norvegienii Oyvind Togstad și Rune Kristiansen, iar delegat EHF a fost slovenul Janko Pozeznik. AGERPRES

5 „Dacă voiai să câștigi nu era suficient doar să-ți petreci câteva ore cu un bărbat”