Hănescu s-a calificat în optimile turneului challenger de la Dallas

Hănescu s-a calificat în optimile turneului challenger de la Dallas

Tenismanul român Victor Hănescu s-a calificat, marți, în optimile de finală ale turneului challenger de la Dallas, dotat cu premii totale de 100.000 de dolari, după ce l-a învins pe americanul de origine rusă Dennis Novikov, cu 7-6 (9), 7-5.

Hănescu (33 ani), cel mai bun jucător român la simplu (140 ATP), a avut nevoie de o oră și 40 de minute pentru a trece de un adversar mai tânăr cu 12 ani și aflat pe poziția a 271-a în lume. Victor a reușit 17 ași în acest meci, față de 16 ai lui Novikov, care a comis și 7 duble greșeli (Hănescu doar una).

Victor Hănescu și-a asigurat 1.720 de dolari și 8 puncte ATP, iar în faza următoare a competiției îl va înfrunta pe argentinianul Guido Andreozzi (23 ani, 209 ATP), victorios cu 6-0, 6-2 în fața americanului Ryan Sweeting.

Hănescu ar fi trebuit să participe și în proba de dublu, alături de americanul Rajeev Ram, dar a declarat forfait după ce a acuzat dureri la încheietura mâinii drepte la finalul meciului cu Novikov. AGERPRES 


populare
astăzi

1 Ce nu s-a spus despre fetiţa salvată din lacul îngheţat. „Adevăratul erou este altcineva"

2 Țara lui Plaha / El este noul președinte al Tribunalului București / E în Tribunal de 3 săptămâni și n-ar fi intrat la nicio ședință de judecată (surse) /

3 VIIDEO „Ieșiți public, doamnă von der Leyen, și spuneți adevărul! Să știe și cetățenii!” / Rares Bogdan, discurs dur în Parlamentul European!

4 Țara condusă de maimuțoi / Grindeanu vrea să-l pupe-n cur pe Trump cu miliardul din buzunarul nostru!

5 „O recesiune cum nu au avut în 250 de ani” / Ce ar însemna ca Europa să vândă activele și titlurile de stat care reprezintă datoria SUA