Irina Begu s-a calificat în turul al treilea la Miami (WTA)

Jucătoarea română de tenis Irina Begu, cap de serie nr. 31, s-a calificat în runda a treia a turneului WTA de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 5.381.235 dolari, joi, după ce a dispus cu 5-7, 6-4, 6-4 de cehoaica Tereza Smitkova.

Begu, calificată direct în turul secund, a obținut victoria după două ore și 15 minute, în fața unei adversare de 20 de ani, aflată pe locul 60 în lume.

Irina Begu (24 ani), care ocupă locul 35 în ierarhia WTA, și-a asigurat un cec de 31.670 dolari și 65 de puncte WTA.

Românca a servit pentru set în manșa inaugurală a meciului, la 5-4, dar în cele din urmă a pierdut setul cu 5-7. Irina și-a adjudecat setul al doilea cu 6-4, iar în decisiv, după ce Smitkova a condus cu 1-0, Begu a egalat (1-1), iar apoi a reușit un break care s-a dovedit a fi decisiv pentru soarta setului și a partidei.

În turul al treilea, Begu o va înfrunta pe poloneza Agnieszka Radwanska, a șaptea favorită, care a trecut cu 6-4, 7-5 de Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia). Radwanska a câștigat singurul meci direct cu Begu, în 2013, în turul al doilea la Australian Open, cu 6-3, 6-3. AGERPRES