Kaiac-canoe: Echipajul masculin al României la canoe-4 1.000, argint la Europene

Kaiac-canoe: Echipajul masculin al României la canoe-4 1.000, argint la Europene

Echipajul masculin al României de canoe-4 1.000 m, alcătuit din Leonid Carp, Petre Condrat, Iosif Chirilă și Ștefan Strat, a cucerit medalia de argint la Campionatele europene de kaiac-canoe de la Racice (Cehia), după o cursă de urmărire de toată frumusețea, în care a urcat de pe locul 5 în finală pe un neașteptat, dar deplin meritat loc secund.

Medalia de aur a revenit în această probă Rusiei (Kiril Șamșurin, Rasul Ișmuhamedov, Viktor Melantiev, Vladislav Cebotar), cronometrat în 3'23"460/1000, românii au sosit la 1"332/1000, în timp ce medalia de bronz a fost câștigată de Ucraina, la 1"952/1000.

AGERPRES 


populare
astăzi

1 Nu mai sunt bani? / Mica Recalculare a pensiilor, în ritm de melc. Doar 65.000 de decizii emise, sub 10%. Ce probleme sunt?

2 BREAKING Curtea de Justiție a UE a stabilit că salariile și pensiile magistraților din România trebuie să fie mari, dar corelate cu salariul mediu di…

3 Începe „curățenia” în companiile de stat. Vicepremierul Oana Gheorghiu va coordona reforma, iar „lista neagră” va fi aprobată joi

4 Țara care ar sări prima în ajutorul României dacă am fi atacați. Istoric: „Un vecin bun e mai valoros ca un frate aflat departe”

5 Impozitul pe mașini, în funcție de capacitatea motorului, dar și de norma de poluare. Autoturismele pentru care taxele ar putea scădea