Liga I: CSMS Iași - Petrolul Ploiești 1-0

CSMS Iași a învins-o pe Petrolul Ploiești cu scorul de 1-0 (0-0), duminică seara, pe teren propriu, într-o partidă din etapa a treia a Ligii I de fotbal. Unicul gol al partidei a fost înscris de Bojan Golubovic (87), după o fază controversată, în care a avut un contact cu portarul Pecanha, însă arbitrul nu a dictat fault în atac cum au cerut ploieștenii.

Jucătorii Petrolului au manifestat multă agresivitate în joc, mai ales în prima repriză, iar Dacian Varga a fost iertat de eliminare în chiar minutul trei, după o intervenție brutală la Vasile Gheorghe.

Petrolul a ratat o mare ocazie prin Petrișor Voinea (74), iar ieșenii au avut ocazii mari prin Lukacs Bole (81), Gianmarco Piccioni (83) și Nuno Viveiros (83), oaspeții trecând pe lângă golul egalării în prelungiri, prin Sofiane Moussa (90+4).

CSMS Iași rămâne neînvinsă și se află în fruntea clasamentului, cu șapte puncte, la egalitate cu ASA Tg. Mureș.

CSMS Iași — FC Petrolul Ploiești 1-0 (0-0), stadion "Emil Alexandrescu" — Iași
A marcat: Bojan Golubovic (87).
Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova); arbitri asistenți: Dragoș Mihai Iliescu (Craiova), Daniel Mitruți (Craiova); arbitru de rezervă: Adrian Viorel Cojocaru (Galați)
Observatori: Costin Ioan Toma (Piatra Neamț) — CCA, Cătălin Popa (Vaslui) — LPF