Liga I: FC Botoșani - ACS Poli Timișoara 1-1

FC Botoșani a terminat la egalitate cu ACS Poli Timișoara, scor 1-1 (0-1), luni seara, într-o partidă din etapa a 16-a a Ligii I de fotbal. Oaspeții au deschis scorul în finalul primei reprize, prin spaniolul Javier Hernandez (45+1), botoșănenii egalând prin Petre Ivanovici (74).

Bănățenii au ratat nai multe ocazii mari de gol: prin Hernandez (50, 64 — bară), Rufino (50, 52) și Marius Croitoru (64). Echipa gazdă a ratat prin Hadnagy și Cordoș, în prelungirile primei reprize (45+3).

Doar jucătorii echipei oaspete au purtat banderole negre pe braț, în semn de doliu pentru victimele tragediei din clubul Colectiv.

În tur, Poli s-a impus cu 1-0.

Bănățenii nu au nicio victorie în ultimele șase etape de campionat, în care au înregistrat patru egaluri și două eșecuri. FC Botoșani are doar o victorie în ultimele zece etape (patru egaluri, cinci eșecuri).

AFC Botoșani — ACS Poli Timișoara 1-1 (0-1), Stadion "Municipal" — Botoșani
Au marcat: Petre Ivanovici (74), respectiv Javier Hernandez (45+1).
Arbitru: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea); arbitri asistenți: Sebastian Stoianov (Constanța), Stelian Slabu (Brașov); arbitru de rezervă: Eduard Ioniță (Constanța)
Observatori: Sorin Boca (Iași) — CCA, Cristian Vasc (Târgu Lăpuș) — LPF