Maria Șarapova, calificată în optimile de finală la Madrid

Jucătoarea rusă de tenis Maria Șarapova, deținătoarea titlului, s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 4.185.405 euro, învingând-o în două seturi, 6-1, 6-2, după 73 minute de joc, pe columbiana Mariana Duque-Marino, într-o partidă din turul 2 al competiției, disputată marți. Șarapova, cap de serie numărul 3 la turneul organizat de Ion Țiriac, pe care l-a câștigat anul trecut, după o finală în care a învins-o pe românca Simona Halep (1-6, 6-2, 6-3), o va avea ca adversară în optimi pe învingătoarea partidei dintre Karolina Pliskova (Cehia) și Caroline Garcia (Franța).

Tot marți, belarusa Victoria Azarenka a dispus cu 6-3, 6-3 de croata Ajla Tomljanovic, urmând să o întâlnească în turul următor pe americanca Serena Williams, principala favorită a competiției din capitala Spaniei, care a trecut luni, cu 6-4, 6-0, de compatrioata sa Sloane Stephens. AGERPRES 


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor