Maria Șarapova, prima jucătoare calificată în semifinale la Madrid

Rusoaica Maria Șarapova, deținătoarea titlului, este prima jucătoare care a obținut calificarea în semifinalele turneului WTA de la Madrid, organizat de Ion Țiriac, dotat cu premii în valoare de 4.185.405 euro. Joi, în sferturile de finală, Șarapova s-a impus cu dificultate în trei seturi, 6-1, 3-6, 6-3, în fața danezei Caroline Wozniacki.

Totuși, a treia jucătoare a lumii a fost mai tranșantă în momentele importante împotriva scandinavei, care o dominase în precedentele două confruntări, în optimile de finală la US Open și în sferturi la Turneul Campioanelor de la Singapore.

Șarapova o va întâlni în penultimul act pe învingătoarea partidei dintre australianca Samantha Stosur și cehoaica Lucie Safarova. AGERPRES 


populare
astăzi

1 Recomandarea Barclays către investitori: Vindeți titlurile României și cumpărați-le pe cele ale Ungariei!

2 Modul cum Iranul folosește rachetele nedumerește analiștii militari. Ce ar putea semnala acest lucru

3 Da, este Trump la Moscova. Este de amintit ce-a făcut după ce s-a întors de acolo...

4 Cum a reușit Iranul să lovească unde americanii păreau invincibili. Adevărul incomod pentru Trump: „Asta arată o evaluare greșită”

5 O diplomată aflată la post în Emiratele Arabe Unite critică Parlamentul pentru că a permis SUA să folosească baza Kogălniceanu