Mergea și Bopanna, calificați în semifinalele probei de dublu la Sydney (ATP)

Perechea alcătuită din tenismanul român Florin Mergea și indianul Rohan Bopanna s-a calificat, joi, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului ATP de la Sydney, dotat cu premii totale de 404.780 dolari, după 6-2, 6-4 cu australienii Sam Groth/John Peers.

Mergea și Bopanna, favoriții numărul patru ai probei, s-au impus după 56 de minute de joc efectiv, dar meciul a fost întrerupt pentru o bună bucată de timp la scorul de 4-4 în setul al doilea, din cauza ploii. Învingătorii au reușit opt ași, iar Groth și Peers doar cinci.

Cuplul româno-indian și-a asigurat un cec de 6.230 dolari și 90 de puncte ATP, urmând ca în penultimul act să înfrunte cuplul sud-american Thomaz Bellucci (Brazilia)/Leonardo Mayer (Argentina).

AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

4 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

5 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”