Mergea și Inglot au acces în optimile probei masculine de dublu la Australian Open

Mergea și Inglot au acces în optimile probei masculine de dublu la Australian Open

Perechea formată din tenismanul român Florin Mergea și britanicul Dominic Inglot, cap de serie nr. 14, s-a calificat în optimile de finală ale probei masculine de dublu la turneul Australian Open, primul de Mare Șlem al anului, vineri, la Melbourne, după 7-6 (6), 4-6, 6-2 cu argentinienii Diego Schwartzman/Horacio Zeballos.

Mergea și Inglot s-au impus după o oră și 52 de minute de joc și vor întâlni în faza următoare câștigătorii din meciul care îi opune pe americanii Bob și Mike Bryan, principalii favoriți, și argentinienii Carlos Berlocq/Leonardo Mayer.

Cuplul româno-britanic, finalist la Auckland anul acesta, și-a asigurat 39.000 de dolari australieni și 180 de puncte ATP.

Florin Mergea (numărul 24 mondial la dublu) ajunge în premieră în optimi la Australian Open, dar cea mai bună performanță a sa la un turneu de Mare Șlem este semifinala de anul trecut de la Roland Garros, alături de Marin Draganja. Inglot a ajuns anul trecut până în sferturi la Melbourne.

AGERPRES 


populare
astăzi

1 VIDEO Pesediști de frunte insula noastră are...

2 Ședință cu scandal la Parlament: „Cum se face că numai dumneavoastră angajați toate doamnele sexy la ANRE?”

3 Corpul de control al MAI a descins la IGSU. Este vizat șeful instituției SURSE

4 Directoarea medicală a Spitalului Județean Buzău, găsită moartă în camera de gardă. Avea doar 37 de ani

5 Bătălie strânsă la Capitală. Fragmentarea votului dă șanse nesperate unui outsider. Cine ar putea fi de această dată candidatul anti-sistem