Monica Niculescu, a doua româncă din sferturile turneului BRD Bucharest Open

Monica Niculescu, a treia favorită, s-a calificat joi seara în sferturile de finală ale turneului BRD Bucharest Open (WTA), dotat cu premii totale de 226.750 de dolari, după ce a învins-o pe Teliana Pereira (Brazilia), cu 6-2, 6-3, la Arenele BNR din Capitală. Niculescu, semifinalistă la ediția de anul trecut, s-a impus într-o oră și 41 de minute.

Monica (27 ani), locul 41 mondial, a dominat-o pe jucătoarea sud-americană (26 ani), aflată pe poziția a 83-a în lume, și și-a asigurat un cec de 5.900 dolari și 60 de puncte WTA.

În sferturi, Monica o va înfrunta pe Andreea Mitu, care a trecut joi de Sorana Cîrstea cu 5-7, 6-2, 6-4, astfel că România va avea în mod cert o jucătoare în semifinale.

În ultimul meci de joi, Alexandra Dulgheru, a cincea favorită, o va întâlni pe Anna Tatishvili (SUA), învingătoarea urmând să joace în sferturi cu italianca Sara Errani, principala favorită. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor