Moto: Spaniolul Jorge Lorenzo (Yamaha), învingător în MP al Cehiei la clasa MotoGP

Spaniolul Jorge Lorenzo (Yamaha) a câștigat Marele Premiu al Cehiei la motociclism viteză, la clasa MotoGP, a 11-a etapă a Campionatului Mondial, fiind cronometrat duminică pe circuitul din Brno în 42 min. 53 sec. 42/100. El a fost urmat la 4 sec. 462/1000 de compatriotul său Marc Marquez (Honda) și la 10 sec. 397/1000 de italianul Valentino Rossi.

Lorenzo, care a câștigat a cincea sa cursă de la debutul sezonului, i s-a alăturat lui Rossi în fruntea clasamentului Campionatului Mondial al piloților, ambii cu 211 pct. Marquez, dublu campion mondial en titre, ocupă poziția a treia cu 159 pct.

La clasa Moto2, victoria a revenit francezului Johann Zarco, cu timpul de 41 min. 02 sec. 500/1000, urmat la 1 sec. 421/1000 de spaniolul Tito Rabat și la 1 sec. 785/1000 de spaniolul Alex Rins.

La clasa Moto3, pe primul loc s-a clasat italianul Niccolo Antonelli (Honda), cu timpul de 25 min. 56 sec. 866/1000, urmat la 152/1000 de compatriotul său Enea Bastianini și la 376/1000 de sud-africanul Brad Binder. AGERPRES

3 Era omul Rusiei? / O anchetă de contraspionaj duce la demiterea comandantului polonez al EUROCORPS, locotenent-generalul Jaroslaw Gromadzinski

5 „Lebăda neagră”, noul trend pe internet după prăbușirea podului din Baltimore. Ce teorii ale conspirației circulă pe rețelele sociale