MotoGP: Spaniolul Jorge Lorenzo, învingător în Marele Premiu al Cataloniei

Spaniolul Jorge Lorenzo (Yamaha) a terminat învingător duminică în Marele Premiu al Cataloniei la MotoGP, a șaptea etapă a Campionatului Mondial, pe circuitul Montmelo, lângă Barcelona. Aflat la a patra victorie consecutivă, spaniolul a fost urmat de italianul Valentino Rossi, tot pe Yamaha, ce rămâne lider al Campionatului Mondial, cu numai un punct în fața lui Lorenzo. Dublul campion en titre, spaniolul Marc Marquez (Honda), a abandonat din nou, după o nouă ieșire de pe pistă, a treia pentru el în acest sezon.

Jorge Lorenzo a fost cronometrat în 42:53.208, fiind mai rapid decât Valentino Rossi, 42:54.093, Dani Pedrosa (Spania/Honda), 43:12.663, Andrea Iannone (Italia/Ducati), 43:18.133, Bradley Smith (Marea Britanie/Yamaha), 43:20.990, Maverick Vinales (Spania/Suzuki), 43:22.767 etc.

În clasamentul general, Valentino Rossi are 138 de puncte, urmat de Jorge Lorenzo — 137, Andrea Iannone — 94, Andrea Dovizioso (Italia/Ducati) — 83, Marc Marquez (Spania/Honda) — 69, Bradley Smith — 68 etc.

La clasa Moto 2, victoria a revenit francezul Johann Zarco (Kalex), ce și-a consolidat astfel primul loc în clasamentul Campionatului Mondial. Plecat din pole position, Zarco a ajuns la un moment dat pe locul 6, dar a revenit treptat și a obținut victoria in extremis. Pe locurile doi și trei au încheiat alți doi piloți ai Kalex, spaniolii Alex Rins și Tito Rabat, ultimul, campion mondial en titre.

6. Thomas Luethi (Elveția/Kalex) 41:22.870

Este a doua victorie din acest an pentru Zarco, ce are acum 134 de puncte în campionat, la 40 de puncte de principalul său urmăritor, Rabat, al treilea fiind Sam Lowes — 80 p.

Cursa de la clasa Moto 3 fost câștigată de britanicul Danny Kent (Honda), cu timpul de 40:59.419. Al doilea a fost italianul Enea Bastianini (Honda), 40:59.454, iar al treilea

spaniolul Efren Vazquez (Honda) 41:00.019. Al patrulea timp i-a aparținut italianului Niccolo Antonelli, tot pe Honda, 41:00.106, iar al cincilea, portughezului Miguel Oliveira (KTM), 41:00.246.

La această clasă, pe primul loc al clasamentului se află, detașat, Danny Kent, 149 de puncte, urmat de Enea Bastianini — 98, și Miguel Oliveira — 77.

2 Bilanțul după trei luni al noului comandant al Forțelor Armate Ucrainene: Armata lui Putin sângerează din greu, dar câștigă încă teren

4 Se întâmplă lucruri? / Se strânge robinetul?

5 Dorel Vișan, premiat de Masonerie pentru prezența la Moscova...