MotoGP: Valentino Rossi a câștigat Marele Premiu al Argentinei

Pilotul italian Valentino Rossi (Yamaha) a câștigat a Marele Premiu al Argentinei la clasa MotoGP, a treia etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză, desfășurată pe circuitul de la Termas de Río Hondo. Rossi l-a depășit în finalul cursei pe campionul mondial en titre, spaniolul Marc Marquez (Honda), care a căzut la această manevră a italianului.

Valentino Rossi a fost cronometrat pe cele 25 de tururi de pistă cu timpul de 41 min 35 sec 644/1000, devansându-i pe compatriotul său Andrea Dovizioso (Ducati), cu 5 sec 685/1000, și pe britanicul Cal Crutchlow (Honda), cu 8 sec 298/1000.

În clasamentul general, Rossi a urcat pe primul loc, cu 66 puncte, fiind urmat de Andrea Dovizioso, 60 puncte, Andrea Iannone (Italia/Ducati), 40 p, Jorge Lorenzo (Spania/Yamaha), 37 p, Marc Marquez (Spania/Honda), 36 p, etc.

La clasa Moto2 s-a impus francezul Johann Zarco (24 ani), care a plecat din pole position în cursă. Zarco (Kalex) a încheiat cele 23 de tururi cu timpul de 39 min 44 sec 497/1000, fiind urmat de spaniolul Alex Rins (Kalex), la 2 sec 715/1000 și de britanicul Sam Lowes (Speed Up), la 4 sec 161/1000, etc.

Zarco este noul lider al clasamentului general, cu 53 puncte, devansându-i pe Alex Rins, 49 p, și Sam Lowes, 41 p, etc.

La clasa Moto3 a ieșit învingător britanicul Danny Kent (Honda), care și-a trecut în palmares a doua victorie din acest sezon. Kent a fost cronometrat pe 21 de tururi de pistă cu timpul de 38 min 25 sec 621/1000, pe locurile următoare sosind spaniolii Efren Vazquez (Honda), la 10 sec 334/1000, Isaac Vinales (Husqvarna), al 10 sec 396/1000, etc.

Danny Kent și-a mărit avansul la general, unde totalizează 66 de puncte, pe locurile următoare aflându-se Efren Vazquez, 49 p, Enea Bastianini (Italia/Honda), 40 p, etc.

3 Prima intoxicare aruncată pe piață de Antena 3, un sondaj realizat de fostul ginere al lui Dan Voiculescu

4 STENOGRAME „Eugen Mîrtz i-a inoculat victimei ideea că prin sexul anal a salvat-o de la moarte deblocându-i o chakră ce controlează punctele vitale”