Murray în semifinale la Wimbledon, unde îl va întâlni pe Federer

Tenismanul britanic Andy Murray, nr. 3 mondial, s-a calificat în semifinale la Wimbledon, al treilea turneu de Mare Șlem al anului, în urma victoriei obținute miercuri, în sferturi, cu 6-4, 7-5, 6-4, în fața canadianului Vasek Pospisil (N. 56).

Câte un break în fiecare set i-au fost suficiente câștigătorului din 2013, eliminat în sferturi în 2014, să se califice în 2 ore și 11 minute în cea de-a 17-a sa semifinală de Mare Șlem, a 6-a la Londra, după două întreruperi din cauza ploii.

În semifinale, Murray va juca împotriva elvețianului Roger Federer, nr. 2 mondial, care a trecut tot în trei seturi, 6-3, 7-5, 6-2, de francezul Gilles Simon (N.13). AGERPRES 


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

4 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

5 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”