Novak Djokovic s-a calificat, după două zile, în sferturile turneului de la Wimbledon

Întrerupt luni seară din cauza întunericului, la 2-2 la seturi, meciul dintre principalul favorit Novak Djokovic și sud-africanul Kevin Anderson, cap de serie nr. 14, din optimile de finală ale turneului de Mare Șlem de la Wimbledon, s-a încheiat marți după-amiază cu victoria tenismanului sârb cu scorul de 6-7 (6), 6-7 (6), 6-1, 6-4, 7-5.

Uriașul tenisman sud-african (2,03 m) a condus cu 2-0 la seturi, dar liderul mondial a reușit să revină în joc luni seară și a egalat situația: 7-6 (8/6), 7-6 (8/6), 1-6, 4-6. Marți, la reluarea jocului, întârziată câteva minute din cauza ploii, Djokovic a reușit să se impună, tot cu dificultate, cu scorul de 7-5 în decisiv.

Alături de Novak Djokovic, în sferturile de finală s-au mai calificat elvețianul Roger Federer, al doilea favorit, scoțianul Andy Murray, cap de serie numărul trei, croatul Marin Cilic și francezul Gilles Simon. AGERPRES

4 Piedone este pe punctul de a pierde inclusiv Sectorul 5... E disperare mare printre acoliții lui... Deh, s-a schimbat joaca...