Pele: Zidane este cel mai bun fotbalist al deceniului

Fostul internaţional brazilian Pele a declarat, luni, într-un interviu pentru L'Equipe, că fostul mijlocaş francez Zinedine Zidane este cel mai bun fotbalist al deceniului.

Zinedine Zidane (Imagine: AFP/ Mediafax Foto)

"Zinedine Zidane este cel mai bun fotbalist al deceniului. Mulţi alţii au marcat mai multe goluri în ultimii zece ani, dar Zidane a fost cel mai complet jucător. Mult mai bun decât Messi şi Cristiano Ronaldo. Zidane a fost un jucător spectaculos şi nu a avut în jurul său fotbalişti precum Xavi şi Iniesta", a spus Pele.

Zinedine Zidane, în vârstă de 41 de ani, a evoluat în cariera sa la formaţiile Cannes, Girondins Bordeaux, Juventus Torino şi Real Madrid.

Fostul internaţional francez, care s-a retras din activitate în 2006, ocupă în acest moment postul de antrenor secund la Real Madrid.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 Actorul Marius Manole a aflat o poveste veche despre premierul Bolojan de la o chelneriță din Oradea. „Asta spune multe despre el”

2 UPDATE Acesta este PSD, oameni buni...

3 Rețineți asta / A fost ultima guvernare la care a mai participat PSD!

4 Grindene, uită-te pe contul lui Bolojan, să vezi diferența dintre voi, prostule!

5 Acesta este PSD, oameni buni! / Cine a „vândut” de fapt România? Lista prezentată de Oana Gheorghiu