Petra Kvitova a câștigat titlul la Madrid (WTA)

Jucătoarea cehă de tenis Petra Kvitova, numărul patru mondial, a câștigat turneul WTA de la Madrid, sâmbătă, după ce a învins-o categoric în finală pe rusoaica Svetlana Kuznețova (numărul 29 WTA), cu 6-1, 6-2, după 67 de minute de joc.

Kvitova și-a trecut în palmares al 16-lea său titlu din carieră și al doilea din acest sezon, după cel de la Sydney, profitând și de o accidentare acuzată de Kuznețova.

Petra Kvitova câștigase titlul la Madrid în 2011, iar anul trecut s-a oprit în semifinale, învinsă de Simona Halep.

Cehoaica a fost recompensată pentru succesul său cu 799.450 euro și 1.000 de puncte WTA, în timp ce învinsa a primit un cec de 392.000 euro și 650 puncte WTA.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Document exploziv / Citiți asta, nu ar fi exclus ca de aici să i se fi tras lui Bolojan...

2 Rușii au ucis-o pe șefa comunicațiilor strategice ucrainene, Valentina Savițka

3 Întâmplarea asta cu locul de parcare s-a petrecut la SNSPA, cuibarul de „jmecheri” pentru România...

4 Vârsta de pensionare pentru mame, redusă: Câți ani se scad în funcție de numărul copiilor

5 Uite o chestie interesantă, care spune multe despre lumea în care am ajuns să trăim...