PSG merge ceas spre al doilea titlu consecutiv. Ibrahimovici, mult pe tuşă

Chiar şi fără Zlatan Ibrahimovici, accidentat şi indisponibil timp de o lună, parizienii au învins car pe Reims, cu scorul de 3-0. PSG a deschis scorul abia în minutul 43, când Edinson Cavani a marcat din centrarea lui Van der Wiel.

În debutul reprizei secunde, parizienii au beneficiat de un cadou din partea oaspeţilor, Aissa Mandi trimiţându-şi mingea în propria poartă. Mandi a fost ghinionistul de serviciu pentru Reims, după ce şi-a trecut în cont al doilea autogol în minutul 89.

PSG este lider în Ligue I, cu 16 puncte avans faţă de As Monaco, care joacă duminică împotriva lui FC Nantes. În Franţa mai sunt de jucat 6 etape de campionat şi numai printr-o conjunctură incredibilă PSG mai poate pierde titlul.