Rapid Bucureşti - Universitatea Cluj, scor 2-1, în Liga I

Echipa Rapid Bucureşti a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-0), formaţia Universitatea Cluj, într-un meci din etapa a VII-a a Ligii I, printr-un gol marcat de Florin Călin în ultimul minut de joc.

Golurile învingătorilor au fost marcate de L. Buş '38 şi Fl. Călin '90+3, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Muşat, în minutul 61, din penalti.

1-0: Savin a centrat din partea dreaptă, Buş a preluat şi a înscris cu un şut la colţul lung de la 15 metri lateral stânga.

1-1: Muşat a transformat penaltiul acordat de Ovidiu Haţegan după un fault în careu comis de Savin asupra lui Nuno Viveiros.

2-1: Florin Călin a înscris în ultimul minut de joc cu un şut extraordinar de la 17 metri.

Rapid Bucureşti: Bornescu - Savin (Tînc '63), Mera, Al. Iacob, Mendy - V. Negru - Al. Coman, I. Roşu, E. Dică (Fl. Călin '46), L. Buş - V. Balint (Ciolacu '72). Antrenor: Ionel Ganea.

Universitatea Cluj: Veselovsky - Jovanivici, Neag, Ninu, Muşat - Bucşa, Cristocea (R. Costin '89) - Mengolo (Boutadjine '32), Stojanovici (Paulinho '77), Nuno Viveiros - Gravenberch. Antrenor: George Ogăraru.

Cartonaşe galbene: Al. Coman '36, Mera '80, L. Buş '86, Fl. Călin '90+4 / Ninu '23, Cristocea '53, Stojanovici '67, Nuno Viveiros '71, Gravenberch '80.

Arbitri: Ovidiu Haţegan (central) - Gabriel Stroe, Alexandru Vodă (asistenţi) - Marian Barbu (rezervă).

Observatori: George Ionescu , Cătălin Cursaru.

La partida din Giuleşti au asistat aproximativ 4.500 de spectatori, dintre care 50 de fani clujeni.

Înainte de începerea meciului s-a ţinut un moment de reculegere în memoria fostului fostbalist Călin Zanc, decedat în noaptea de marţi spre miercuri, la 43 de ani, în urma unui accident rutier.

Suporterii de la a tribuna a II-a au afişat mai multe bannere împotriva administratorului judiciar Cristina Andronache: "Ne-am săturat de interese meschine şi personaje compromise", "Rapid renaşte prin muncă, pasiune, cinste şi devotament, nu prin jocuri de culise" şi "Plecaţi, plecaţi - Andronache". De asemenea, fanii de la a tribuna a II-a au scandat injurii la adresa administratorului judiciar, precum şi "Afară, afară din Giuleşti".

Acţionarul majoritar al FC Rapid, Valerii Moraru, proprietarul a două companii de ape minerale, a oferit gratis câte un pahar de apă Azuga suporterilor de la tribuna a II-a, tribuna I şi tribuna oficială.

La meci au asistat şi jucătorii Daniel Niculae şi Cristian Săpunaru, care se antrenează sub comanda lui Ionel Ganea, precum şi fostul atacant al Rapidului, Ionuţ Mazilu.

Jucătorii Gaston Mendy şi Valentin Balint au debutat la Rapid Bucureşti.

În finalul partidei, suporterii rapidişti i-au cerut demisia antrenorului Ionel Ganea.

1 Dezvăluiri despre culisele unor negocieri secrete care ar fi putut termina demult războiul din Ucraina / Putin și Zelenski au fost dispuși să ia în cons…

2 Hărți care dau fiori / Victoria Rusiei în Ucraina ar avea consecințe devastatoare pentru apărarea NATO. România, printre țările aflate în pericol

3 Un text dur și fără perdea despre ce se întâmplă acum în Ucraina și în „lumea civilizată”

4 VIDEO Unde o fi plecat așa intempestiv Nicușor Dan?

5 Un articol despre ce se întâmplă în India...