Real Madrid a învins Atletico Madrid, scor 1-0, şi s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor

Formaţia Real Madrid, deţinătoarea trofeului, s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa Atletico Madrid, finalista de sezonul trecut, în sferturile competiţiei. Unicul gol al meciului a fost marcat de Javier Hernandez, în minutul 88.

Din minutul 76, Atletico a evoluat cu un jucător mai puţin , după ce Arda Turan a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe.

Real Madrid: Casillas - Carvajal, Pepe, Varane, Coentrao (Arbeloa '90+1) - James Rodriguez, Ramos, Kroos, Isco (Illarramendi '90+3)- Hernandez (Jese '90+2), Cristiano Ronaldo. Antrenor: Carlo Ancelotti

Atletico Madrid: Oblak - Juanfran, Miranda, Godín, Gámez - Tiago (Gimenez '86), Koke, Saul (Gabi '46) - Arda, Mandzukic, Griezmann (Raul Garcia '65). Antrenor: Diego Simeone

Cartonaşe galbene: Pepe '75, Arbeloa '90+3 / Arda Turan '31, '76, Koke '90+4

Cartonaş roşu: Arda Turan '76

Arbitri: Felix Brych (centru) - Mark Borsch, Stefan Lupp (asistenţi) - Marco Achmüller (rezervă) - Bastian Dankert, Marco Fritz (asistenţi suplimentari) - toţi Germania

Tragerea la sorţi pentru semifinalele competiţiei are loc vineri.

5 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia