RETROSPECTIVĂ Anul 2014, unul fructuos pentru naționala de fotbal a României

Naționala de fotbal a României a avut un an 2014 excelent, concretizat în primul loc din grupa preliminară pentru EURO 2014 și o ascensiune impresionantă în clasamentul FIFA, până pe locul 15.

România, care a avut doi selecționeri în acest an, Victor Pițurcă (șase jocuri) și Anghel Iordănescu (două partide), a avut o singură înfrângere în cele opt partide disputate, într-un meci amical cu Algeria (1-2), pe teren neutru. Bilanțul tricolorilor a fost de cinci victorii, două egaluri și un eșec, golaveraj 10-3. În meciurile oficiale, România a a avut trei victorii și un egal, golaveraj 6-1.

Cei doi selecționeri au folosit în 2014 un lot de 37 de jucători, la care s-au adăugat alți 12 care nu au evoluat niciun minut, dar au fost pe banca de rezerve.

Răzvan Raț este singurul integralist, jucând toate cele 720 de minute ale meciurilor din 2014. Alex Chipciu a jucat și el opt meciuri, dar are numai 592 minute adunate. Câte șapte meciuri au disputat Dragoș Grigore, Vlad Chiricheș, Mihai Pintilii și Alex Maxim.

Paul Papp, Bogdan Stancu și Claudiu Keșeru sunt cei mai buni marcatori, cu două goluri reușite fiecare, atacantul lui Genclerbirligi în patru meciuri, iar steliștii în doar două meciuri.

Lotul utilizate de selecționerii Victor Pițurcă și Anghel Iordănescu în 2014:
PORTARI (3): Ciprian Tătărușanu (Steaua/Fiorentina, 6 jocuri — 0 goluri, 495 minute jucate, 1 meci Rezervă), Costel Pantilimon (Manchester City/Sunderland, 3-0, 183 minute, 5 R), Silviu Lung jr (Astra Giurgiu, 1-0, 42 minute, 6 R), Alexandru Buzbuchi (FC Viitorul, 1 R);

FUNDAȘI (12): Răzvan Raț (Rayo Vallecano/PAOK Salonic, 8-1, 720 minute), Dragoș Grigore (Dinamo/Toulouse, 7-0, 630 minute, 1 R), Vlad Chiricheș (Tottenham, 7-0, 610 minute), Florin Gardoș (Steaua/Southampton, 3-0, 265 minute, 2 R), Srgian Luchin (Botev Plovdiv/Steaua, 3-0, 116 minute, 3 R), Paul Papp (Astra Giurgiu/Steaua, 2-2, 169 minute, 1 R), Cristian Manea (FC Viitorul, 1-0, 90 minute, 1 R), Valerică Găman (Astra Giurgiu, 1-0, 90 minute, 1 R), Gabriel Tamaș (Doncaster Rovers/Watford, 1-0, 90 minute), Alexandru Mățel (Astra Giurgiu, 1-0, 75 minute, 1 R), Cosmin Moți (Ludogoreț Razgrad, 1-0, 20 minute, 4 R), Dorin Goian (Asteras Tripolis, 1-0, 5 minute, 1 R), Bogdan Mitrea (FC Viitorul, 4 R), Bogdan Vătăjelu (CS Universitatea Craiova, 2 R), Iasmin Latovlevici (Steaua, 2 R), Laszlo Sepsi (ASA Tg. Mureș, 2 R), Laurențiu Rus (Dinamo, Astra Giurgiu, 1 R), Steliano Filip (Dinamo, 1 R), Constantin Grecu (Dinamo, 1 R);

MIJLOCAȘI (17): Alex Chipciu (Steaua, 8-1, 592 minute), Mihai Pintilii (Steaua/Al-Hilal, 7-0, 546 minute, 1 R), Alex Maxim (Stuttgart, 7-0, 467 minute, 1 R), Cristian Tănase (Steaua, 6-0, 337 minute), Ovidiu Hoban (Petrolul Ploiești, Hapoel Beer Sheva, 5-0, 364 minute), Lucian Sânmărtean (SAteaua, 4-0, 243 minute), Gabriel Torje (Espanyol, Konyaspor, 4-0, 216 minute, 1 R), Alexandru Bourceanu (Trabzonspor, Steaua, 3-0, 244 minute), Costin Lazăr (PAOK Salonic, 3-0, 112 minute), Gabriel Enache (Astra Giurgiu, 3-0, 73 minute, 1 R), Andrei Prepeliță (Steaua, 2-0, 90 minute, 3 R), Bănel Nicoliță (Nantes, 2-0, 75 minute), Cosmin Matei (Dinamo, 2-0, 53 minute), Adrian Popa (Steaua, 1-0, 45 minute), Eric Bicfalvi (Volîn Luțk, 1-0, 25 minute, 1 R), Florin Tănase (FC Viitorul, 1-0, 7 minute, 1 R), Alexandru Mateiu (FC Brașov, CS Universitatea Craiova, 1-0, 1 minut, 1 R), Paul Anton (Pandurii, 1 R), Vlad Achim (Ceahlăul, 1 R);

ATACANȚI (5): Raul Rusescu (Braga, Steaua, 5-1, 176 minute), Ciprian Marica (Getafe, Konyaspor, 4-1, 255 minute), Bogdan Stancu (Genclerbirligi, 4-2, 227 minute), Claudiu Keșeru (Steaua, 2-2, 135 minute, 3 R), Gheorghe Grozav (Terek Groznîi, 1-0, 2 minute), George Pușcaș (Inter Milano primavera, 2 R), Constantin Budescu (Astra Giurgiu, 1 R), Mihai Roman (Pandurii, 1 R).

CASETELE TEHNICE ALE MECIURILOR DIN 2014
România — Argentina 0-0
București, Arena Națională: 45.034 spectatori
05.03.2014, meci amical

Au evoluat echipele:
România: 12. Ciprian Tătărușanu (1. Costel Pantilimon, 46) — 2. Alexandru Mățel (4. Srgian Luchin, 75), 6. Florin Gardoș, 21. Dragoș Grigore, 3. Răzvan Raț — 5. Alexandru Bourceanu, 18. Mihai Pintilii — 13. Alexandru Chipciu (7. Gheorghe Grozav, 88), 20. Alexandru Maxim (11. Gabriel Torje, 46), 10. Cristian Tănase (8. Costin Lazăr, 56) — 9. Ciprian Marica (căpitan; 14. Raul Rusescu, 67). Selecționer: Victor Pițurcă.

Rezerve neutilizate: 23. Alexandru Buzbuchi — 22. Laurențiu Rus, 15. Paul Papp, 17. Steliano Filip, 16. Paul Anton.

Argentina: 1. Sergio Romero — 4. Pablo Zabaleta, 17. Federico Fernández, 23. José María Basanta, 13. Marcos Rojo — 5. Fernando Gago (6. Lucas Biglia, 56), 14. Javier Mascherano, 7. Ángel di María (11. Maxi Rodríguez, 90) — 10. Lionel Messi (căpitan), 9. Gonzalo Higuaín (22. Ezequiel Lavezzi, 77), 20. Sergio Agüero (18. Rodrigo Palacio, 56). Selecționer: Alejandro Sabella.

Rezerve neutilizate: 21. Mariano Andujar, 12. Agustín Orión — 2. Ezequiel Garay, 15. Nicolás Otamendi, 3. Hugo Campagnaro, 24. Lisandro López, 25. Gino Peruzzi, 19. Ever Banega, 16. José Ernesto Sosa, 8. Augusto Fernández, 26. Ricardo Álvarez.

Arbitri: Gianluca Rocchi; arbitri asistenți: Elenito Di Liberatore, Gianluca Cariolato; arbitru de rezervă: Marco Guida (toți din Italia).

România — Albania 1-0 (0-0)
A marcat: Răzvan Raț (82).

Yverdon-les-Bains (Elveția)
31.05.2014, meci amical

România: 12. Ciprian Tătărușanu — 4. Cristian Manea, 21. Dragoș Grigore, 6. Vlad Chiricheș, 3. Răzvan Raț — 5. Alex Bourceanu (10. Cristian Tănase, 64), 18. Mihai Pintilii (14. Alexandru Mateiu, 90+1) — 16. Bănel Nicoliță (11. Cosmin Matei, 46), 7. Alex Chipciu (8. Costin Lazăr, 64), 20. Alex Maxim (22. Florin Tănase, 83) — 9. Ciprian Marica (căpitan; 19. Raul Rusescu, 46). Selecționer: Victor Pițurcă.

Rezerve neutilizate: 1. Costel Pantilimon, 23. Silviu Lung jr — 2. Alexandru Mățel, 13. Bogdan Vătăjelu, 15. Bogdan Mitrea, 17. Valerică Găman.

Albania: 1. Etrit Berisha — 2. Andi Lila, 6. Debatik Curri, 5. Lorik Cana (căpitan), 7. Ansi Agolli (4. Fidan Aliti, 80) — 8. Amir Abrashi, 20. Ergys Kace, 11. Emiljano Vila (14. Sabien Lilaj, 65), 3. Ermir Lenjani (10. Valdet Rama, 46) — 9. Edmond Kapllani (17. Shkelzen Gashi, 46), 16. Sokol Cikalleshi (18. Hamdi Salihi, 46). Selecționer: Gianni De Biasi.
Rezerve neutilizate: Orges Shehi — Elseid Hysaj, Mergim Mavraj, Armando Vajushi.

Arbitru: Nikolaj Haenni; arbitri asistenți: Johannes Vogel, Sandro Pozzi; arbitru de rezervă: Vital Jobin (toți din Elveția)

Cartonașe galbene: Nicoliță (2).

România — Algeria 1-2 (1-1)
Au marcat: Alex Chipciu (28), respectiv Nabil Bentaleb (22), El Arbi Hillel Soudani (66).

Geneva, Stade de Geneve: 15.000 spectatori
04.06.2014, meci amical

România: 1. Costel Pantilimon (23. Silviu Lung jr, 48) — 6. Vlad Chiricheș, 17. Valerică Găman, 21. Dragoș Grigore, 3. Răzvan Raț — 5. Alex Bourceanu, 8. Costin Lazăr (16. Bănel Nicoliță, 52; 11. Cosmin Matei, 82) — 20. Alex Maxim, 7. Alex Chipciu (19. Raul Rusescu, 76), 10. Cristian Tănase — 9. Ciprian Marica (căpitan). Selecționer: Victor Pițurcă.

Rezerve neutilizate: 4. Cristian Manea, 13. Bogdan Vătăjelu, 14. Alexandru Mateiu, 15. Bogda Mitrea, 18. Mihai Pintilii, 22. Florin Tănase.

Algeria: 23. Rais Mbolhi — 22. Mehdi Mostefa, 2. Madjid Bougherra (căpitan), 17. Liassine Cadamuro-Bentaiba, 3. Faouzi Ghoulam — 14. Nabil Bentaleb (8. Medhi Lacen, 84), 12. Carl Medjani ( 5. Rafik Halliche, 90+2) — 10. Sofiane Feghouli (11. Yacine Brahimi, 84), 19. Saphir Taider (7. Hassan Yebda, 69), 18. Abdelmoumene Djabou (21. Riyad Mahrez, 69) — 15. El Arbi Hillel Soudani (13. Islam Slimani, 76). Selecționer: Vahid Halilhodzic.

Rezerve neutilizate: 16. Mohamed Zemmamouche, 1. Cédric Si Mohamed — 20. Aissa Mandi,6. Djamel Mesbah, 4. Essaid Belkalem, 9. Nabil Ghilas.

Arbitru: Nicolaj Haenni; arbitri asistenți: Devis Dettemanti, Raffael Zeder (toți din Elveția)

Cartonaș galben: Maxim (72).

Grecia — România 0-1 (0-1)
A marcat: Ciprian Marica (10 — penalty).
Pireu, stadion ''Georgios Karaiskakis'': fără spectatori (cu porțile închise)

07.09.2014, Preliminariile EURO 2016 — Grupa F
Grecia: 1. Orestis Karnezis — 15. Vasilis Torossidis, 19. Sokratis Papastathopoulos, 4. Kostas Manolas, 20. Jose Holebas — 23. Panagiotis Tachtsidis, 22. Andreas Samaris (8. Panagiotis Kone, 65) — 2. Petros Mantalos (16. Lazaros Christodoulopoulos, 65) — 14. Dimitris Salpingidis (căpitan), 9. Kostas Mitroglou, 10. Georgios Samaras (18. Dimitris Diamantakos, 46). Selecționer: Claudio Ranieri.

Rezerve neutilizate: 12. Panagiotis Glykos, 13. Stefanos Kapino — 3. Georgios Tzavellas, 5. Vangelis Moras, 6. Kyriakos Papadopoulos, 11. Loukas Vyntra, 21. Avraam Papadopoulos, 7. Kostas Fortounis, 17. Stefanos Athanasiadis.

România: 12. Ciprian Tătărușanu — 4. Gabriel Tamaș, 6. Vlad Chiricheș, 21. Dragoș Grigore, 3. Răzvan Raț — 8. Mihai Pintilii, 5. Ovidiu Hoban (18. Andrei Prepeliță, 84) — 7. Alex Chipciu (11. Gabriel Torje, 90), 19. Bogdan Stancu, 10. Alexandru Maxim (20. Gabriel Enache, 68) — 9. Ciprian Marica (căpitan). Selecționer: Victor Pițurcă.

Rezerve neutilizate: 23. Silviu Lung, 1. Costel Pantilimon — 2. Srgian Luchin, 15. Dorin Goian, 17. Constantin Grecu, 22. Cosmin Moți, 16. Vlad Achim, 13. Claudiu Keșeru, 14. Constantin Budescu.

Arbitru: Mark Clattenburg; arbitri asistenți: Michael Mullarkey, Simon Beck; arbitru de rezervă: Simon Bennett; arbitri asistenți adiționali: Andre Marriner, Lee Probert (toți din Anglia)

Delegat UEFA: Martin Sturkenboom (Olanda); observator UEFA pentru arbitri: Eugen Strigel (Germania).

Cartonașe galbene: Samaris (17), Manolas (25), Pintilii (30), Torossidis (45+2), Marica (45+2, 53), Diamantakis (58), Kone (90+4), Tătărușanu (90+4).

Cartonaș roșu: Marica (53).

România — Ungaria 1-1 (1-0)
Au marcat: Raul Rusescu (45), respectiv Balazs Dzsudzsak (82).

București, Arena Națională: 50.000 spectatori

11.10.2014, Preliminariile EURO 2016 — Grupa F

România: 12. Ciprian Tătărușanu — 6. Vlad Chiricheș, 15. Dorin Goian (16. Florin Gardoș, 5), 21. Dragoș Grigore, 3. Răzvan Raț (căpitan) — 5. Ovidiu Hoban, 8. Mihai Pintilii — 20. Alexandru Maxim (19. Bogdan Stancu, 84), 7. Alexandru Chipciu, 17. Lucian Sânmărtean (10. Cristian Tănase, 67) — 9. Raul Rusescu. Selecționer: Victor Pițurcă.

Rezerve neutilizate: 1. Costel Pantilimon, 23. Silviu Lung jr — 2. Cosmin Moți, 4. Srgian Luchin, 11. Gabriel Torje, 13. Claudiu Keșeru, 14. Iasmin Latovlevici, 18. Andrei Prepeliță, 22. Gabriel Enache.

Ungaria: 1. Gabor Kiraly — 8. Jozsef Varga, 21. Zsolt Korcsmar, 23. Roland Juhasz, 4. Tamas Kadar — 10. Zoltan Gera (9. Daniel Tozser, 77), 6. Akos Elek — 14. Gergo Lovrencsics (2. Krisztian Simon, 63), 7. Balazs Dzsudzsak (căpitan), 18. Zoltan Stieber (17. Nemanja Nikolic, 46) — 11. Adam Szalai. Selecționer: Pal Dardai.

Rezerve neutilizate: 22. Denes Dibusz, 12. Balazs Megyeri — 3. Mihaly Korhut, 5. Attila Fiola, 15. Adám Gyurcso, 20. Istvan Kovacs, 13. Zsolt Kalmar, 19. Tamas Priskin, 16. Roland Varga.

Arbitru: William Collum; arbitri asistenți: William Conquer, Graham Chambers; arbitru de rezervă: Francis Connor; arbitri asistenți adiționali: John Beaton, Brian Colvin (toți din Scoția)

Delegat UEFA: Barry Bright (Anglia), observator UEFA pentru arbitri: Manuel Lopez Fernandez (Spania)

Cartonașe galbene: Hoban (18), Gera (26), Gardoș (31), J. Varga (51), Juhasz (69), Elek (74), Grigore (80), Kiraly (86), Chipciu (90), Korcsmar (90+1), Raț (90+2), Tozser (90+2).

Finlanda — România 0-2 (0-0)
A marcat: Bogdan Stancu (54, 83).

Helsinki, Stadionul Olimpic: 20.000 spectatori

14.10.2014, Preliminariile EURO 2016 — Grupa F

Finlanda: 1. Niki Maenpaa — 22. Jarkko Hurme, 4. Joona Toivio, 3. Niklas Moisander (căpitan), 13. Kari Arkivuo — 19. Alexander Ring, 14. Tim Sparv, 8. Perparim Hetemaj (20. Joel Pohjanpalo, 64) — 21. Kasper Hamalainen (9. Eero Markkanen, 74), 10. Teemu Pukki (11. Riku Riski, 46), 7. Roman Eremenko. Selecționer: Mixu Paatelainen.

Rezerve neutilizate: 12. Lukas Hradecky, 23. Jesse Joronen — 2. Sebastian Sorsa, 5. Veli Lampi, 6. Juhani Ojala, 18. Jere Uronen, 15. Joni Kauko, 16. Teemu Tainio, 17. Sakari Mattila.

România: 12. Ciprian Tătărușanu — 4. Srgian Luchin, 6. Vlad Chiricheș, 21. Dragoș Grigore, 3. Răzvan Raț (căpitan) — 8. Mihai Pintilii, 5. Ovidiu Hoban — 11. Gabriel Torje, 7. Alexandru Chipciu (17. Lucian Sânmărtean, 49), 10. Cristian Tănase ( 22. Gabriel Enache, 84) — 19. Bogdan Stancu (9. Raul Rusescu, 86). Selecționer: Victor Pițurcă.

Rezerve neutilizate: 1. Costel Pantilimon, 23. Silviu Lung jr — 2. Cosmin Moți, 13. Claudiu Keșeru, 14. Iasmin Latovlevici, 15. Bogdan Mitrea, 16. Florin Gardoș, 18. Andrei Prepeliță, 20. Alexandru Maxim.

Arbitru: Paolo Tagliavento; arbitri asistenți: Lorenzo Manganelli, Mauro Tonolini; arbitru de rezervă: Giulio Dobosz; arbitri asistenți adiționali: Marco Guida, Gianpaolo Calvarese (toți din Italia)

Delegat UEFA: Jacob Erel (Israel), observator UEFA pentru arbitri: Oguz Sarvan (Turcia)

Cartonașe galbene: Tănase (8), Stancu (44), Ring (52, 56), Grigore (80).

Cartonaș roșu: Ring (56).

România — Irlanda de Nord 2-0 (0-0)
A marcat: Paul Papp (74, 79).

București, Arena Națională: 28.892 spectatori
14.11.2014, Preliminariile EURO 2016 — Grupa F

România: 1. Ciprian Tătărușanu — 2. Paul Papp, 6. Vlad Chiricheș, 21. Dragoș Grigore, 3. Răzvan Raț (căpitan) — 8. Mihai Pintilii, 17. Lucian Sânmărtean — 11. Gabriel Torje (5. Ovidiu Hoban, 80), 7. Alexandru Chipciu, 10. Cristian Tănase (20. Alexandru Maxim, 58) — 9. Bogdan Stancu (13. Claudiu Keșeru, 46). Selecționer: Anghel Iordănescu.

Rezerve neutilizate: 12. Costel Pantilimon, 23. Silviu Lung — 4. Srgian Luchin, 15. Cosmin Moți, 16. Florin Gardoș, 22. László Sepsi, 14. Eric Bicfalvi, 18. Andrei Prepeliță, 19. George Pușcaș.

Irlanda de Nord: 1. Roy Carroll — 2. Connor McLaughlin, 4. Gareth McAuley (căpitan), 18. Aaron Hughes, 3. Ryan McGivern — 7. Niall McGinn (8. Sammy Clingan, 63), 16. Oliver Norwood, 6. Chris Baird, 13. Corry Evans (9. Billy McKay, 79), 11. Chris Brunt — 10. Kyle Lafferty. Selecționer: Michael O'Neill.

Rezerve neutilizate: 23. Michael McGovern, 12. Alan Mannus — 20. Craig Cathcart, 17. Paddy McNair, 5. Luke McCullough, 22. Ben Reeves, 21. Josh Magennis, 14. Matthew Lund, 15. Paddy McCourt, 19. Will Grigg.

Arbitru: Jonas Eriksson; arbitri asistenți: Mathias Klasenius, Daniel Wärnmark; arbitru de rezervă: Mehmet Culum; arbitri asistenți adiționali: Stefan Johannesson, Markus Strömbergsson (toți din Suedia)

Delegat UEFA: Kazimierz Oleszek (Polonia), observator UEFA pentru arbitri: Eyjolfur Olafsson (Islanda)

Cartonașe galbene: McLaughlin (45+1), Pintilii (47), Lafferty (52), Sânmărtean (75), Maxim (77).

România — Danemarca 2-0 (0-0)
A marcat: Claudiu Keșeru (53, 58).

București, Arena Națională: 12.000 spectatori
18.11.2014, meci amical

România: 1. Costel Pantilimon — 2. Paul Papp (4. Srgian Luchin, 79), 6. Vlad Chiricheș (15. Cosmin Moți, 70), 16. Florin Gardoș, 3. Răzvan Raț (căpitan) — 5. Ovidiu Hoban, 18. Andrei Prepeliță (8. Mihai Pintilii, 84) — 11. Gabriel Enache (7. Alexandru Chipciu, 46), 10. Alexandru Maxim (14. Eric Bicfalvi, 65), 17. Lucian Sânmărtean (20. Adrian Popa, 46) — 13. Claudiu Keșeru. Selecționer: Anghel Iordănescu.

Rezerve neutilizate: 12. Ciprian Tătărușanu, 23. Silviu Lung jr — 9. George Pușcaș, 19. Bogdan Mitrea, 21. Dragoș Grigore, 22. Laszlo Sepsi, 24. Mihai Roman.

Danemarca: 16. Stephan Andersen — 6. Lars Jacobsen, 3. Simon Kjaer (4. Jannik Vestergaard, 46), 12. Andreas Bjelland, 5. Nicolai Boilesen (17. Simon Poulsen, 79) — 14. Anders "AC" Christiansen (20. Uffe Bech, 46), 7. William Kvist Jorgensen (căpitan; 13. Kian H. Hansen, 70), 15. Nicolaj Thomsen — 21. Lasse Vibe (19. Yussuf Poulsen, 73), 11. Nicklas Bendtner, 9. Lucas Andersen (8. Rasmus Wurtz, 27). Selecționer: Morten Osen.

Rezerve neutilizate: 1. Kasper Schmeichel — 2. Peter Ankersen, 10. Christian Eriksen, 22. Jonas Lossl.

Arbitru: Slavko Vincic; arbitri asistenți: Matej Zunic, Bojan Ul (toți din Slovenia); arbitru de rezervă: Alexandru Tudor

Cartonaș galben: Papp (61).

AGERPRES (editor: Mihai Țenea)

2 VIDEO Soldați ruși spunând adevărul despre ce se întâmplă cu armata lor în Ucraina

3 VIDEO Frate, nu ți-ai dori să trăiești așa ceva... Ce o fi fost în capul piloților?

4 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!

5 „A fost așa toată durata zborului de patru ore”