România a învins Belarus şi s-a calificat la CE de handbal feminin din 2014

Naţionala de handbal feminin a României a învins, duminică, la Baia Mare, reprezentativa Belarusului, în ultimul meci din grupa 6 preliminară, cu scorul de 32-20 (15-6) şi s-a calificat la turneul final al Campionatului European din luna decembrie.

Marcatoarele României în partida de duminică au fost Nechita 8 goluri, Perianu 5, Elisei Ardean 4, Băbeanu 4, Buceschi 4, Neagu 3, Ciuciulete 2, Hotea 1, Pintea 1.

În manşa tur, tricolorele s-au impus, miercuri, la Mogilev, cu scorul de 30-28 (14-13), iar cu dubla victorie împotriva Belarus şi 4 puncte în clasament, obţine calificarea la turneul final al Campionatului European din 2014.

Liderul grupei 6, Norvegia, este calificată la turneul final al CE din acest an încă din luna martie, când a încheiat „dublele” cu România (25-23 şi 30-18) şi cu Belarus (33-29 şi 32-24), având maximum de puncte, 8.

Turneul final al CE din 2014 va avea loc între 7-21 decembrie, Ungaria şi Croaţia fiind calificate direct în calitate de naţiuni gazdă ale competiţiei. Celelalte locuri vor fi ocupate de primele două clasate din fiecare din cele şapte grupe preliminare.

Tragerea la sorţi a grupelor CE din luna decembrie va avea loc în 19 iunie, la Zagreb.

 


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Cum afli exact când te poți pensiona. Calculatorul CNPP care arată vârsta de pensionare actualizată

5 Ingredientul care ajută digestia, scade colesterolul și reglează glicemia natural rapid. Opt beneficii cheie