Rugby: CM 2015 - Scoția a învins, cu 36-33 (23-26) Samoa și s-a calificat în sferturile de finală

Echipa Scoției a învins la limită, cu 36-33 (23-26), Samoa, sâmbătă, la Newcastle, în meci contând pentru Grupa B a Cupei Mondiale de rugby și și-a asigurat calificarea în sferturile de finală ale competiției, după un meci disputat într-o tensiune deosebită, în fața a peste 50.000 de spectatori.

Prima repriză a fost una dintre cele mai frumoase din istoria competiției, înscriindu-se nu mai puțin decât 49 de puncte, 26-23 în favoarea Samoa, care a condus și la eseuri, 3-2. Neavând ce pierde, pentru că nu puteau evita locul 4, samoanii au jucat pentru onoarea lor și au făcut acest lucru foarte bine, cu atacuri continue. Amenințați cu ratarea calificării în sferturi în caz de înfrângere, scoțienii au evoluat timorat, mizând mai mult pe precizia loviturilor de pedeapsă ale mijlocașului lor la grămadă, Greg Laidlaw, care și-a făcut datoria, ținând scorul strâns, mai ales că britanicii au evoluat 10 minute în inferioritate numerică, Wilson fiind eliminat în minutul 28.

Mai decisă în repriza a doua, Scoția a ajuns să conducă și cu 10 puncte avans, dar samoanii au revenit în ultimele minute, fiind aproape să răstoarne toate pronosticurile. Oricum, Samoa a părăsit Cupa Mondială cu fruntea sus, obținând și 2 puncte, unul ofensiv pentru 4 eseuri, altul defensiv, pentru că au pierdut la doar 3 puncte.

Pentru Samoa au marcat: Tusi Pisi (10),Manu Leiataua (14),Rey Lee-Lo (21),Motu Matu'u (78) — eseuri, Tusi Pisi (11), Patrick Fa'apale (78) — transformări, Tusi Pisi (5, 29, 38) — lovituri de penalitate, iar pentru Scoția: Tommy Seymour (12), John Hardie (32), Greig Laidlaw (74) — încercări: Greig Laidlaw (13, 33, 75) — transformări, Greig Laidlaw (9, 20, 25, 51, 53) — lovituri de penalitate.

Au evoluat următoarele echipe:

Samoa: 1. Sakaria Taulafo, 2. Manu Leiataua, 3. Census Johnston, 4. Filo Paulo, 5. Kane Thompson, 6. Maurie Fa'asavalu, 7. Jack Lam, 8. Alafoti Faosiliva, 9. Kahn Fotuali'i (cpt), 10. Tusi Pisi, 11. Faatoina Autagavaia, 12. Rey Lee-Lo, 13. George Pisi, 14. Paul Perez 15. Tim Nanai Williams;
rezerve: 16. Motu Matu'u, 17. Viliamu Afatia, 18. Anthony Perenise, 19. Faifili Levave, 20. Sanale Vavae Tuilagi, 21. Vavao Afemai, 22. Patrick Fa'apale, 23. Ken Pisi

Scotia : 1. Alasdair Dickinson, 2. Ross Ford, 3. Willem Nel, 4. Richie Gray, 5. Jonny Gray, 6. Ryan Wilson, 7. John Hardie, 8. David Denton, 9. Greig Laidlaw (cap), 10. Finn Russell, 11. Tommy Seymour, 12. Matthew Scott, 13. Mark Bennett, 14. Sean Maitland 15. Stuart Hogg;
rezerve: 16. Fraser Brown, 17. Gordon Reid, 18. Jon Welsh, 19. Tim Swinson, 20. Josh Strauss, 21. Henry Pyrgos, 22. Peter Horne, 23. Sean Lamont

Ultimul meci al Grupei B, Japonia-SUA, este programat duminică, la Gloucester (22,00, ora României).

AGERPRES (editor: Teodora Oprea)

2 VIDEO Soldați ruși spunând adevărul despre ce se întâmplă cu armata lor în Ucraina

4 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!