Rusia vrea să reducă numărul de jucători străini din ţară

Rusia vrea să reducă numărul de jucători străini care evoluează în această ţară, pentru ca astfel sportivii ruşi să poată progresa, a anunţat, miercuri, ministrul Sporturilor, Vitali Mutko.

Rusia vrea să reducă numărul de jucători străini din ţară (Imagine: Publimedia/Shutterstock)

Ministrul a explicat că se pregăteşte o lege pentru reducerea numărului de jucători care evoluează în diverse competiţii din ţară.

"Dorim ca sportivii ruşi să joace un rol de prim plan în cluburile din ţară", a declarat Vitali Mutko agenţiei ITAR-TASS.

La echipele de fotbal, numărul jucătorilor străini va fi redus la şase. Cluburile de hochei pe gheaţă, volei şi baschet vor avea dreptul doar la trei jucători străini.

În mai, selecţionerul echipei de fotbal, italianul Fabio Capello, a apreciat că în Rusia evoluează prea mulţi jucători străini, astfel că se reduce aria de selecţie pentru naţională.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 VIDEO „Putin a zis că se retrage după ce a văzut clipul” / Videoclipul cu Radu Miruță care a încins spiritele pe internet

2 Antena 3 a rămas cu „ventilatorul” pornit lângă Daciana

3 PSD a ajuns la distanță de trei procente de USR. Ce scor înregistrează AUR și PNL în ultimul sondaj INSCOP

4 Părinții primarului Negoiță au dat 2,8 milioane de euro pe o vilă în Italia în Civitavecchia cu 23 de camere și un restaurant pe plajă

5 Realitatea Plus scade în fața unei televiziuni rivale. Un post tv dintre primele 3 pierde puternic audiență