Sanie: Natalie Geisenberger a câștigat concursul de Cupă Mondială de la Konigssee; Raluca Strămăturaru, locul 17

Sportiva germană Natalie Geisenberger a reușit a cincea sa victorie la sanie simplu feminin în Cupa Mondială, sâmbătă, la Konigssee (Germania), în timp ce românca Raluca Strămăturaru a ocupat locul al 17-lea.

Campioana olimpică din 2014 și mondială din 2013, Geisenberger, cronometrată după două manșe în 1 min 41 sec 411/1000 (50.723 + 50.688), s-a impus pentru a 28-a oară în circuitul mondial, fiind urmată de canadianca Alex Gough, 1:41.760 (50.844 + 50.916), și de o altă germană, Dajana Eitberger, 1:41.871 (50.956 + 50.915).

Raluca Strămăturaru a încheiat cu timpul de 1 min 43 sec 416/1000, la ceva mai mult de două secunde de învingătoare. În urmă cu trei săptămâni, Strămăturaru a terminat pe locul 17 și etapa de Cupă Mondială de la Calgary, câștigată tot de Geisenberger.

În clasamentul general al Cupei Mondiale, conduce Natalie Geisenberger, 570 de puncte, urmată de Tatjana Hufner (Germania), 390 p, Dajana Eitberger (Germania), 371 p, Anke Wischnewski (Germania), 350 p, Erin Hamlin (SUA), 341 p, etc.

Etapa de la Konigssee mai programează duminică o probă de sprint (într-o manșă).

AGERPRES (editor: Mircea Lazaroniu)