Şarapova a învins-o pe Azarenka şi s-a calificat în semifinale, la Roma

Jucătoarea rusă Maria Şarapova, locul 3 WTA, s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului de categorie Premier 5 de la Roma, după ce a învins-o în sferturile de finală pe sportiva din Belarus Victoria Azarenka, locul 29 WTA, scor 6-3, 6-2. Şarapova s-a impus într-o oră şi 32 de minute.

Ea o va întâlni în semifinale, sâmbătă, pe compatrioata sa Daria Gavrilova, locul 78 WTA, care a trecut în sferturi, cu scorul de 6-2, 6-4, pe americanca Christina Mchale, locul 65 WTA.

Tot sâmbătă, în cealaltă semifinală vor juca, de la ora 13.00, Simona Halep, locul 2 WTA, şi spaniola Carla Suarez Navarro, locul 10 WTA. Meciul dintre Şarapova şi Gavrilova va avea loc nu înainte de ora 17.30.

2 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!