Selecţionerul Coreei de Nord a fost suspendat un an

Selecţionerul Coreei de Nord a fost suspendat un an

Selecţionerul Coreei de Nord, Yun Jong-Su, a fost suspendat un an, din cauza comportamentului violent la finala Jocurilor Asiatice din octombrie, a anunţat Confederaţia Asiatică de Fotbal (AFC).

După înfrângerea în faţa rivalei istorice, Coreea de Sud, în finala turneului, la Incheon, Yun a adresat injurii responsabililor competiţiei. El l-a acuzat şi pe arbitrul partidei că i-a favorizat pe sud-coreeni, care jucau pe teren propriu.

AFC a precizat că în ciuda suspendării, Yun poate rămâne selecţionerul Coreei de Nord, poate asista la antrenamente, dar nu va avea acces la vestiare şi pe teren.

De asemenea, jucătorul nord-coreean Kim Yong-Il, eliminat la meciul din 2 octombrie, a fost suspendat şase luni pentru comportament violent.

 


populare
astăzi

1 Uite o informație mai mult decât interesantă...

2 O cunoscută psiholoagă din București, acuzată că i-a furat iubitului ceasul de 175.000 de euro. Tânăra a fost reținută

3 „Sfârșitul UE nu mai este tabu”

4 Asistăm la trecerea speciei de la oameni normali la idioți utili și idioți inutili?

5 „Trump este un mincinos, iar Parlamentul European, o discuție de idioți”