Serena Williams s-a calificat în semifinalele turneului de la Roland Garros

Jucătoarea americană de tenis Serena Williams, numărul unu mondial, s-a calificat în semifinalele turneului de Mare Șlem de la Roland Garros, învingând-o în două seturi, 6-1, 6-3, pe italianca Sarra Errani, cap de serie numărul 17, într-o partidă disputată miercuri în capitala Franței.

Campioana din Statele Unite, principala favorită a competiției, urmează să lupte pentru un loc în marea finală cu câștigătoarea întâlnirii dintre elvețianca Timea Bacsinszy (nr.24) și belgianca Alison Van Uytvanck (nr..93), cea care a eliminat-o în optimi pe românca Andreea Mitu.

Serena Williams, în vârstă de 33 ani, câștigătoare pe zgura pariziană în 2002 și 2013, vizează cucerirea celui de-al 20-lea titlu de Grand Slam din cariera sa, pentru a se apropia astfel de recordul germancei Steffi Graff (22).

Cealaltă semifinală de la Roland Garros se va disputa între Ana Ivanovic (Serbia/nr.7) și Lucie Safarova (Cehia/nr.19), ultima fiind calificată și în semifinalele probei de dublu, alături de americanca Bethanie Mattek-Sands. AGERPRES 


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Asta e România onestului Nicușor Dan?