Simona Halep și Monica Niculescu, pe tabloul principal la Dubai; Dulgheru, în calificări

Jucătoarele române de tenis Simona Halep, cap de serie nr. 2, după Serena Williams, principala favorită, și Monica Niculescu sunt prevăzute pe tabloul principal al turneului WTA Premier de la Dubai, cu premii totale în valoare de 2.513.000 dolari, care se va disputa începând de luni.

Turneul este extrem de puternic, site-ul oficial indicând faptul că vor fi prezente 8 jucătoare dintre primele 10 din ierarhia circuitului feminin: Serena Williams, Simona Halep, Petra Kvitova, Caroline Wozniacki, Ana Ivanovic, Agnieszka Radwanska, Ekaterina Makarova și Angelique Kerber. Va fi, de asemenea, prezentă, conform organizatorilor, și câștigătoarea de anul trecut, Venus Williams, în prezent pe locul 11 WTA.

În calificări este înscrisă și o altă româncă, Alexandra Dulgheru, aflată în prezent pe locul 95 în lume.

Și în turneul masculin, tabloul cuprinde valorile de primă mână ale circuitului ATP, în frunte cu liderul Novak Djokovic, alături de Roger Federer, Andy Murray și Tomas Berdych. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA