Simona Halep va începe sezonul 2016 la Brisbane

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul doi mondial, va începe sezonul 2016 în circuitul profesionist feminin cu turneul de la Brisbane (Australia), programat în perioada 3-9 ianuarie, potrivit site-ului WTA.

La Brisbane, turneu de nivelul Premier, Simona va avea adversare foarte puternice, precum Garbine Muguruza (3 WTA), Maria Șarapova (4 WTA) și Angelique Kerber (10 WTA), dar vor participa și alte jucătoare valoroase, ca Timea Bacsinszky, Carla Suarez Navarro, Belinda Bencic, Roberta Vinci, Sara Errani, Jelena Jankovic ori Victoria Azarenka.

Halep a renunțat astfel la turneul de la Shenzhen, care se va desfășura în aceeași perioadă și pe care românca l-a câștigat anul trecut.

La Shenzhen Open, turneu cu premii totale de 500.000 de dolari, și-au confirmat participarea Agnieszka Radwanska (5 WTA) și Petra Kvitova (6 WTA), finalistele Turneului Campioanelor din acest an. De asemenea, va evolua și Eugenie Bouchard (Canada).

În schimb, la ASB Classic, turneu găzduit de Auckland, principala favorită va fi americanca Venus Williams, alte nume importante fiind Ana Ivanovic și Caroline Wozniacki, doi foști lideri mondiali.

AGERPRES (autor: Mihai Țenea, editor: Mihai Dragomir)


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență