Spaniolul Marc Marquez, învingător în Marele Premiu al Americilor la MotoGP

Spaniolul Marc Marquez (Honda) a câștigat duminică Marele Premiu al Americilor la motociclism viteză, la clasa MotoGP, fiind cronometrat pe circuitul din Austin (Texas), după 21 de tururi (115,8 km), în 43 min. 47 sec. 150/1000 (medie orară 158,6 km).Pe locurile următoare s-au clasat italienii Andrea Dovizioso (Ducati), la 2 sec. 354/1000 și Valentino Rossi (Yamaha), la 3 sec. 120/1000, spaniolul Jorge Lorenzo (Yamaha), la 6 sec. 682/1000 etc.

În clasamentul Campionatului Mond ial, după două etape, pe primul loc se află Valentino Rossi cu 41 pct, urmat de Andrea Dovizioso 40 pct, Marq Marquez 36 pct etc.

AGERPRES 


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului