SUA au câştigat pentru a cincea oară Cupa Mondială la baschet

Echipa Statelor Unite ale Americii a câştigat, duminică, pentru a cincea oară Cupa Mondială la baschet masculin, după ce s-a impus în finala de la Madrid, cu scorul de 129-92, în faţa reprezentativei Serbiei.

La meci au asistat 13.673 de spectatori.

Cel mai bun jucător al Cupei Mondiale a fost ales americanul Kyrie Irving, care a reuşit 26 de puncte în finală.

Americanii au mai obţinut titlul mondial în 1954, 1986, 1994 şi 2010.

 


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Așa arată un maimuțoi al păpușarilor...

5 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...