Svetlana Kuzneţova a câştigat turneul de la Washington

Jucătoarea rusă de tenis Svetlana Kuzneţova, cap de serie numărul 6, a câştigat, duminică, turneul de la Washington, dotat cu premii în valoare totală de 250.000 de dolari

Svetlana Kuzneţova a câştigat turneul de la Washington (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Kuzneţova, locul 23 WTA, a trecut, în finală, cu scorul de 6-3, 4-6, 6-4, de Kurumi Nara (Japonia), poziţia 33 în ierarhia mondială.

Pentru succesul de la Washington, Svetlana Kuzneţova va primi 280 de puncte WTA şi un cec în valoare de 43.000 de dolari, în timp ce Nara va încasa 21.400 de dolari şi 180 de puncte WTA.

Proba de dublu de la Washington a fost câştigată de perechea Shuko Aoyama/Gabriela Dabrowski (Japonia/Canada), cap de serie numărul 2, care a trecut, în finală, cu scorul de 6-1, 6-2, de cuplul japonez Hiroko Kuwata/Kurumi Nara.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 Așa o fi?

2 Foarte interesante amănunte...

3 Lumea rămâne fără petrol? / Ce spune Goldman Sachs

4 Nimic nu pare a fi întâmplător / „Unirea cu România, scurtătură istorică legitimă către integrarea europeană”

5 Măsura extremă prin care PSD vrea să scape de Bolojan. Analist: „PSD e în cea mai proastă ipostază din 1990 încoace”