Tenis: Adrian Ungur, învins de Vasile Antonescu în calificări la BRD Năstase Țiriac Trophy

Tenismanul Adrian Ungur, component al echipei de Cupa Davis a României, a fost învins de Vasile Antonescu cu 2-6, 6-4, 6-2, luni, la Arenele BNR din Capitală, într-un meci din runda a doua a calificărilor pentru tabloul principal de simplu al turneului BRD Năstase Țiriac Trophy (ATP), dotat cu premii totale de 439.405 euro. Ungur (30 ani), aflat pe locul 179 în lume, care în 2012 era 79 ATP, a cedat după o oră și 55 de minute de joc în fața unui adversar de 25 de ani, care ocupă poziția 476 în ierarhia masculină.

Antonescu și-a asigurat un cec de 730 de euro și 6 puncte ATP și va juca pentru accederea în premieră pe tabloul la un turneu ATP cu croatul Nikola Mektic, care a dispus de sârbul Pedja Krstin cu 6-4, 4-6, 6-4.

Mektic are 26 de ani și ocupă locul 289 în clasamentul ATP.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „A decis să-mi arate cât este de șmecher” / Șofer amendat după ce a claxonat un echipaj de Poliție care nu i-a acordat prioritate

2 „În urmă cu 8-9 ani probabil se lăsa cu arestări” / Procurorul CSM Claudiu Sandu, despre cum șefa Curții de Apel îl scapă de dosar pe Robert Negoiță

3 Așa o fi? / Dunărea, la un nivel aproape record de scăzut, în ciuda ploilor abundente din România

4 Reportul Loto 6 / 49 atinge 9 milioane de euro; numerele câștigătoare din 2 august

5 Atac uriaș, cu peste 600 de drone, asupra Rusiei. Cel puțin trei ținte majore au fost lovite