Tenis: Edina Gallovits s-a calificat în optimile turneului ITF de la Plantation (Florida)

Jucătoarea română de tenis Edina Gallovits-Hall s-a calificat în optimile de finală al turneului ITF de la Plantation (Florida), dotat cu premii totale de 25.000 de dolari, după ce a dispus în runda inaugurală de rusoaica Irina Hromaceva (N. 6), cu 6-4, 6-1.

Gallovits (30 ani, 339 WTA) s-a impus lejer în fața unei adversare de 19 ani, aflată cu exact 100 de locuri mai sus în ierarhia mondială.

În turul secund al competiției, Gallovits o va întâlni pe câștigătoarea meciului dintre americancele Bernarda Pera (20 ani, 328 WTA) și Asia Mohammed (23 ani, 283 WTA).

Românca născută în Timișoara, care locuiește acum la Atlanta (Georgia), va juca și la dublu, alături de americanca Jacqueline Cako, în primul tur urmând să întâlnească o pereche din SUA, Samantha Crawford/Sachia Vickery.

AGERPRES 


populare
astăzi

1 DOCUMENTE Iese fum fără foc? / Noi amănunte despre „cuibul porumbeilor” Docuz / Ciolacu

2 Bolojan, mesaj de ultima oră...

3 SURSE Nicușor Dan vrea premier tehnocrat

4 Cine a ajuns să „șurubărească” România, oameni buni...

5 Nu se întrevede niciun compromis / Culisele negocierilor de la Cotroceni. Grindeanu l-a amenințat pe președinte cu CCR