Tenis: Monica Niculescu s-a calificat în finala turneului WTA de la Nottingham

Românca Monica Niculescu s-a calificat duminică în finala turneului feminin de tenis pe iarbă de la Nottingham (Anglia), dotat cu premii de 226.750 dolari, după ce a învins-o în semifinale pe principala favorită, poloneza Agnieszka Radwanska, cu 5-7, 6-4, 6-0. Meciul, ce ar fi trebuit să se dispute sâmbătă, dar a fost amânat din cauza ploii, a durat o oră și 30 de minute. Bilanțul întâlnirilor dintre Niculescu și Radwanska este acum egal, 1-1.

Monica Niculescu, acum pe locul 61 în ierarhia jucătoarelor, a câștigat în cariera sa două turnee WTA la simplu și patru la dublu.

Cealaltă semifinală de la Nottingham le opune pe americanca Alison Riske, a cincea favorită, și croata Ana Konjuh. Aceasta din urmă a trecut în sferturi de americanca Sachia Vickery, 6-2, 6-2.
AGERPRES 


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor