Tenis: Simona Halep, cea mai populară jucătoare a anului pe site-ul WTA

Românca Simona Halep, numărul trei mondial în tenisul profesionist feminin, a fost desemnată cea mai populară jucătoare din 2014 pe site-ul circuitului feminin (wtatennis.com).

A doua în această ierarhie publicată de WTA este americanca Serena Williams, liderul mondial, locul al treilea este ocupat de rusoaica Maria Șarapova, a patra este Eugenie Bouchard (Canada), poloneza Agnieszka Radwanska a cincea, chinezoaica Na Li, retrasă anul acesta din activitate, a ocupat locul șase, sârboaica Ana Ivanovic a șaptea, daneza Caroline Wozniaci a opta, Petra Kvitova (Cehia) a noua, ''top ten'' fiind încheiat de Victoria Azarenka (Belarus).

Simona Halep (23 ani) a jucat anul acesta prima sa finală de Mare Șlem, la Roland Garros, a mai disputat finala turneului de la Madrid, a câștigat la Doha și București, încheind anul cu finala Turneului Campioanelor, pierdută în fața Serenei Williams.

AGERPRES 


populare
astăzi

1 Recomandarea Barclays către investitori: Vindeți titlurile României și cumpărați-le pe cele ale Ungariei!

2 Modul cum Iranul folosește rachetele nedumerește analiștii militari. Ce ar putea semnala acest lucru

3 Da, este Trump la Moscova. Este de amintit ce-a făcut după ce s-a întors de acolo...

4 Cum a reușit Iranul să lovească unde americanii păreau invincibili. Adevărul incomod pentru Trump: „Asta arată o evaluare greșită”

5 Două instituții de stat unde cheltuielile cu salariile nu se taie, ci cresc exploziv, cu circa 48%