Tenis: Sorana Cîrstea s-a calificat în semifinalele probei de dublu la Tianjin (WTA)

Perechea formată din jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea și slovena Andreja Klepac s-a calificat în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Tianjin (China), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, joi, în urma victoriei cu 3-6, 7-6 (1), 10-6 în fața principalelor favorite, Martina Hingis (Elveția)/Flavia Pennetta (Italia).

Cîrstea și Klepac au obținut victoria după o oră și 30 de minute de joc și și-au asigurat astfel un cec de 3.435 dolari și 110 puncte WTA.

În penultimul act al probei, Sorana și Andreja vor înfrunta câștigătoarele din meciul care opune perechile Alison Riske (SUA)/Ajla Tomljanovic (Croația/N. 3) — Chia-Jung Chuang (Taiwan)/Olga Govorțova (Belarus).

Cîrstea este calificată și în sferturile probei de simplu, unde adversară îi va fi câștigătoarea duelului dintre Jelena Jankovic (Serbia), principala favorită, și chinezoaica Saisai Zheng.