Tenis: WTA - Maria Șarapova, din nou accidentată

Revenirea în competiție a rusoaicei Maria Șarapova, nr. 3 mondial, după două luni și jumătate de absență, a fost întreruptă luni, la primul meci disputat la turneul de tenis WTA de la Wuhan (China), în turul 2, unde rusoaica a abandonat în fața jucătoarei cehe Barbora Strycova, nr. 41 WTA, din cauza unei dureri la brațul stâng.

Accidentată la piciorul drept, după turneul de la Wimbledon, Șarapova conducea cu 7-6 (1), 6-7 (4), 2-1 în momentul abandonului său.

A 3-a jucătoare mondială nu a mai participat la un turneu de la înfrângerea suferită pe 9 iulie la Wimbledon în semifinala cu americanca Serena Williams, nr. 1 mondial.

''Mi-a trebuit mult timp să revin la un nivel care să-mi permită să iau parte la un turneu'', declara Maria Șarapova sâmbătă, la sosirea la Wuhan. ''Nu aș fi venit dacă nu eram sănătoasă și pregătită''. AGERPRES


populare
astăzi

1 Primă de pensionare la stat de 532.000 de euro, pentru un angajat al ROMATSA

2 Iranul a distrus un radar de 500 de milioane de dolari al SUA folosit pentru a detecta rachetele balistice, inclusiv cele cu focos nuclear

3 Cât numerar să păstrăm acasă pentru urgențe? Recomandările UE pentru 72 de ore

4 Legăturile și averea suspectă a președintelui PSD / Grindeanu, protejat de procurori, ANI și ANAF?

5 Urmează Bolojan?