Un mesaj al Papei Francisc va fi citit înaintea meciului de deschidere de la Cupa Mondială

Un mesaj al Papei Francisc împotriva rasismului va fi citit înaintea meciului de deschidere al turneului final al Cupei Mondiale, din 12 iunie, de la Sao Paulo, dintre echipele Braziliei şi Croaţiei, a anunţat, marţi, preşedinta Braziliei, Dilma Rousseff.

Papa Francisc (Imagine: Mediafax Foto / AFP)

"Aveam nevoie de un mesaj puternic împotriva rasismului la Cupa Mondială", a spus Rousseff, citată de O Globo.

Dilma Rousseff a declarat într-o întâlnire cu presa sportivă din Brazilia că mesajul va fi citit de unul dintre jucătorii pregătiţi de Luiz Felipe Scolari.

Papa Francisc a fost invitat de Rousseff să asiste la meciuri de la Cupa Mondială, dar conform presei braziliene acesta a refuzat.

Turneul final al Cupei Mondiale din Brazilia se va disputa în perioada 12 iunie - 13 iulie.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 Gabriela Ruse și-a dezvăluit relația cu un tenismen din Top 50 ATP: "Nu mă poate înțelege nimeni mai bine"

2 Așa o fi la Cadastru, cum zice Caramitru?

3 Dosarul DNA al lui Ciprian Ciucu / Document: Interceptări și bani cash

4 Vacanțe compromise pe litoral / steag roșu în Eforie, ape înghețate și plaje cu alge

5 Ce urmează săptămâna viitoare? / România, victima unui război gri despre care nimeni nu spune adevărul?